Uncategorized

Technologia gastronomiczna – II PT

22.06.2020r

Temat: Potrawy duszone z drobiu.

Celem dzisiejszej lekcji jest poznanie potraw duszonych z drobiu.

Mięso drobiowe podobnie jak gatunki mięsa  możemy wykorzystać do sporządzania potraw duszonych.

Do duszenia wykorzystuje się mięso wszystkich gatunków drobiu. Najczęściej dusi się mięso pochodzące ze sztuk starych i gorzej umięśnionych. Drób można dusić w całych tuszkach, w elementach oraz drobnych kawałkach. Potrawy duszone sporządza się też z podrobów drobiowych (np. wątróbka w sosie pieczarkowym, gulasz z żołądków drobiowych). Potrawy duszone sporządza się też z drobiowej masy mielonej – klopsiki, zraziki.
Całe tuszki drobiu przeznaczone do duszenia formuje się w kieszeń, a następnie obsmaża bez oprószania mąką. Elementy tuszek i drobne kawałki oprósza się przed obsmażaniem solą i mąką.
Technika duszenia potraw z drobiu jest taka sama jak mięsa zwierząt rzeźnych. Składniki smakowe dodawane do sosu pod koniec duszenia decydują o nazwie potrawy, np. kurczak duszony w śmietanie, pomidorach; kaczka z kapustą, skrzydełka w sosie pieczarkowym.
Zmiany fizykochemiczne zachodzące podczas duszenia drobiu są podobne do zmian zachodzących w mięsie zwierząt rzeźnych. Podstawowa różnica polega na tym, że tłuszcz nie wytapia się z mięsa drobiu podczas obsmażania półproduktu, lecz jest wchłaniany z zewnątrz.
Drób duszony podaje się zawsze w sosach z dodatkami skrobiowymi, takimi jak: ryż, kluski kładzione, kluski półfrancuskie, makaron, kopytka, pyzy orazziemniaki z wody lub purée. Dodatkiem uzupełniającym wartość smakową są warzywa z wody i surówki. Mięso powinno być polane sosem, część sosu można podać w sosjerce.

Obejrzyjcie filmy przedstawiające  przykładowe potrawy duszone z drobiu. Sporządźcie notatkę w zesztach przedmiotywych.

 

 

To już ostatnie nasze spotkanie w tym roku szkolnym . Życzę wam udanego wypoczynku.

J. Zając