Uncategorized

Technologia gastronomiczna 3MTP

21.04.2020 r.

Temat: Dieta z ograniczeniem tłuszczu

Celem lekcji jest poznanie założeń diety z ograniczeniem tłuszczu

Zagadnienia:

  1. Cel i zastosowanie diety
  2. Wartość odżywcza diety
  3. Produkty i potrawy dozwolone w diecie
  4. Przykładowy jadłospis

Dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłuszczu wskazana jest w leczeniu chorób pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w chorobach miąższu wątroby, zapaleniu trzustki i jelita grubego. Celem diety jest ochrona ww. narządów przez zmniejszenie ich aktywności wydzielniczej.

Dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłuszczu jest modyfikacją diety łatwostrawnej. Modyfikacja ta polega na zmniejszeniu produktów będących źródłem tłuszczu zwierzęcego oraz obfitujących w cholesterol.

Szczegóły dotyczące założeń diety łatwostrawnej z ograniczeniem tłuszczu zamieszczam w prezentacji.

DIETA Z OGRANICZENIEM TŁUSZCZU

Proszę przeanalizować informacje zawarte w przesłanym materiale, przypomnieć sobie wiadomości dotyczące zawartości cholesterolu w produktach spożywczych, a następnie przystąpić do pracy nad opracowaniem przykładowego jadłospisu odpowiadającego założeniom diety łatwostrawnej z ograniczeniem tłuszczu.

Za tydzień na drugiej godzinie lekcyjnej napiszemy sprawdzian diet. Proszę o tym pamiętać i przygotować się rzetelnie. Kończymy materiał, kończymy przedmiot i przed Wami tylko egzamin.

Prace proszę przesłać na adres dorotagajowy@wp.pl

Dorota Gajowy