Uncategorized

Technologia gastronomiczna 3 MTP

05.05.2020 r.

Temat: Utrwalenie wiadomości o dietach

Kontynuujemy pracę związaną z utrwalaniem wiadomości o dietach leczniczych.

Wysyłam Wam kolejna porcję ćwiczeń przewidzianą na 2 godziny lekcyjne.

1.Co rozumiesz pod pojęciem żywienia dietetycznego? ……………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………….

2.Podkreśl metody sporządzania potraw, które są dozwolone w żywieniu dietetycznym

Gotowanie, smażenie, duszenie tradycyjne, grillowanie, pieczenie w piekarniku, pieczenie w folii, pieczenie w pergaminie, gotowanie na parze, smażenie bez dodatku tłuszczu

3. Czym charakteryzuje się dieta podstawowa lekko strawna? ……………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………….

4.Wymień schorzenia, w których jest zalecana dieta bogatobiałkowa ……………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………….

5. Wymień produkty i potrawy bogate w białko pełnowartościowe zalecane w diecie bogatobiałkowej ……………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………….

6. Wymień produkty zalecane w diecie z ograniczeniem białka ……………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………….

7. Ktoś z twojej rodziny ma schorzenia dróg żółciowych i trzustki, jaką dietę zalecisz

……………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………….

8.Wymień zestawy potraw zalecanych w diecie niskotłuszczowej z ograniczeniem błonnika ……………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………….

9. Do zakładu gastronomicznego przyszedł konsument z wrzodami żołądka, jaki zestaw posiłku obiadowego mu zaproponujesz. ……………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………. ……………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………….

Przepiszcie zadania do zeszytu i rozwiązania przyślijcie w formie zdjęć, bardzo proszę wyraźnych.

Przypominam o prezentacjach kuchni innych narodów. Dostałam zaledwie od 5 osób.

Dorota Gajowy