Aktualności

Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

Srilankijczyk, Sri Lankijnianin czy Lankijczyk; mnie się to nie podoba czy mi się to nie podoba; widzę tą panią czy widzę tę panią; swetr czy sweter; w cudzysłowiu czy w cudzysłowie; gżegżółka czy grzegżółka – z takimi i jeszcze trudniejszymi pytaniami musieli się zmierzyć uczestnicy Wielkiego Testu Językowego, który został przeprowadzony 22 lutego 2021 r. W ten sposób uczniowie ZSCKR w Jabłoniu uczcili Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony na całym świecie 21 lutego 2021 r. To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata.

Wielki Test Językowy został przeprowadzony za pomocą aplikacji Quizizz. Test składał się z 40 pytań, o różnym stopniu trudności. Na rozwiązanie testu uczestnicy konkursu mieli 30 minut. W konkursie wzięło udział 24 uczniów.

Wyniki:
I miejsce- Anna Grajner z klasy III PT
II miejsce – Paulina Szwaj z klasy IV MTP
III miejsce- Paweł Gasiuk z klasy II B4

Wyróżnienie:
IV miejsce – Jakub Matejuk z klasy II B4
V miejsce – Łukasz Wapa z klasy II B4

Laureaci konkursu odpowiedzieli poprawnie na największą ilość pytań, w czasie krótszym niż 10 minut. Uczniowie, którzy zajęli miejsca od II do V udzielili poprawnych odpowiedzi na identyczną ilość pytań (30 poprawnych odpowiedzi), dlatego o kolejności miejsc na podium zadecydowały sekundy. Gratulujemy!

O terminie wręczenia nagród laureaci zostaną powiadomieni indywidualnie.

Warto podkreślić, że najwyższy wynik testu to 78% poprawnych odpowiedzi, a najniższy wynik to 53% poprawnych odpowiedzi.

Kształtowanie kompetencji językowych uczniów, w tym poprawnego komunikowania się w języku polskim, jest jedną z najważniejszych umiejętności w zakresie kształcenia ogólnego. Zachęcamy  do poprawnego posługiwania się językiem ojczystym nie tylko od święta, ale i na co dzień, a wszystkim uczestnikom Wielkiego Testu Językowego gratulujemy wiedzy i serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.