PEDAGOG SZKOLNY

Smartfonowy savoir-vivre.

Savoir vivre na co dzień- zasady korzystania z telefonu.

Dzisiaj chciałabym przypomnieć Wam zasady dobrego wychowania dotyczące korzystania z telefonu komórkowego.

 1. Masz prawo nie odbierać telefonu, jeśli nie masz na to czasu albo odpowiednich warunków. Fakt, że komórki mamy zawsze przy sobie, nie oznacza, że musimy być dostępni. Oddzwonisz, kiedy to będzie możliwe.
 2. To samo dotyczy osoby, do której dzwonisz. Jeśli ktoś nie odbiera telefonu, to pewnie nie może rozmawiać i oddzwoni. Nie czekaj dłużej niż cztery ‒ pięć sygnałów i nie dzwoń po kilka razy.
 3. Nie zmuszaj swoich znajomych i przypadkowych przechodniów do uczestniczenia w Twoich rozmowach telefonicznych. Nie każdy musi wiedzieć, że właśnie idziesz do lekarza. Jeśli musisz odebrać telefon, przeproś i oddal się na bezpieczną odległość, zapewniając prywatność rozmowy.
 4. Jeśli akurat jedziesz komunikacją miejską, postaraj się przeprowadzić rozmowę cicho i jak najkrócej. Przeproś rozmówcę i powiedz, że oddzwonisz, jak wysiądziesz
 5. HALO! HANKA, TO TY?! Naprawdę nie ma potrzeby krzyczeć do słuchawki, tak żeby słyszało cię pół osiedla. Jeśli połączenie jest słabej jakości, lepiej się rozłączyć i zadzwonić później.
 6. Jeśli połączenie zostanie przerwane z przyczyn technicznych, oddzwania ten, kto pierwszy zadzwonił.
 7. Rozmowy twarzą w twarz są ważniejsze niż rozmowy telefoniczne.
 8. Pisanie sms-ów w trakcie rozmowy są niedopuszczalne.
 9. Nie rozmawiaj przez telefon w sklepie, u fryzjera, u kosmetyczki czyli tam, gdzie obsługuje cię żywy człowiek.
 10. Teatr, kino, kościół,koncert, galeria, restauracja ‒ to miejsca gdzie należy wyłączyć dźwięk w telefonie. Ale to pewnie wiesz, prawda?
 11. Jeśli chcesz rozmawiać z kimś w trybie głośnomówiącym, koniecznie uprzedź o tym rozmówcę.
 12. Nie odbieraj telefonu w TOALECIE!
 13. Telefon jest jak pamiętnik. Nie dotykaj cudzego smartfona bez pozwolenia, nie zaglądaj, co ma w środku, nie czytaj SMS-ów i nie oglądaj zdjęć.
 14. Powyższy punkt ma wyjątek. Jeśli ktoś zostawi na stole telefon, który często dzwoni, powinno się go wyłączyć.
 15. W większym towarzystwie, można na chwilę wyłączyć się z rozmowy, żeby wysłać SMS czy sprawdzić coś w internecie. NA CHWILĘ. W małym gronie takie zachowanie nie jest dopuszczalne. Na spotkaniu towarzyskim nie należy ostentacyjnie przeglądać stron internetowych, odpisywać na maile czy rozmawiać na czacie. Realni znajomi i rozmówcy mają pierwszeństwo przed tymi z sieci i wypada poświęcić im pełną uwagę.
 16. Masz prawo wyłączyć dźwięk w telefonie na noc. W niektórych smartfonach można ustawić tryb samolotowy ‒ wyciszenie dźwięku nie wpływa wtedy na dzwonek/alarm budzika.
 17. Jeśli Twój znajomy(osoba A) prosi Cię o numer do kogoś(osoby B), lepiej zaproponować, że przekażesz numer A osobie B i ta skontaktuje się, jeśli będzie chciała bądź zapytaj osobę B, czy możesz podać jej numer telefonu osobie A- jednym słowem: nie przekazujemy nikomu numeru telefonu bez zgody jego właściciela.
 18. Lubimy robić selfie i zdjęcia z „dziubkiem”, a potem publikować je w sieci. Również w tej kwestii należy zachować smarfonowy savoir-vivre. Pamiętaj, że niektórzy uwiecznieni na zdjęciu mogą nie życzyć sobie publikacji, więc lepiej zapytać o zgodę. Z tych samych względów powinno się powstrzymać przed podpisywaniem i tagowaniem osób na fotografiach.
 19. Kawa i obiad u rodziny. Używanie smartfona przy stole może zostać odebrane jako przejaw braku szacunku dla gospodarzy. Pamiętaj o wyciszeniu dzwonka i odpisuj tylko na ważne SMS-y. Smartfonowy savoir-vivre zabrania także surfowania, korzystania pod stołem z internetu np. w oczekiwaniu na kolejne danie.

Marta Lewczuk