Temat: Niedobory i nadwyżki inwentaryzacyjne.
1.Różnice inwentaryzacyjne mogą wystąpić w postaci:
a) niedoborów, jeżeli stan rzeczywisty składników majątkowych ustalony w drodze spisu z natury jest mniejszy od stanu wynikającego z zapisów księgowych (braki ilościowe i wartościowe)
b)nadwyżek, jeżeli stan rzeczywisty składników majątkowych ustalony w drodze spisu z natury jest większy od stanu wynikającego z zapisów księgowych (nadwyżki ilościowe i wartościowe)
c)szkód, jeżeli wystąpiła częściowa lub całkowita utrata pierwotnej wartości użytkowej danego składnika majątku (różnice jakościowe).
2.Przyczyny różnic inwentaryzacyjnych
- wynikające z cech naturalnych, fizyko-chemicznych (np. wysychanie, parowanie),
- spowodowane błędami popełnionymi przez pracowników ewidencji księgowej np. pomyłki
- spowodowane celową działalnością pracowników np. kradzieżami
3.Podział niedoborów i szkód
Ze względu na przyczynę powstania niedobory i szkody mogą być :
– niezawinione
– zawinione
Niedobory i szkody niezawinione powstają z przyczyn niezależnych od osób materialnie odpowiedzialnych tzn. pracownik nie zawinił. Dzielą się na:
1)nadzwyczajne (losowe) spowodowane są zdarzeniami losowymi tj. powódź, pożar, huragan, wypadek samochodowy, kradzież z włamaniem,
2)naturalne, które dzielimy na:
a)mieszczące się w granicach norm i limitów na ubytki naturalne, które są spowodowane fizyko-chemicznymi właściwościami niektórych zapasów tj. parowaniem, wysychaniem, rozkruszaniem
b)przekraczające granice norm i limitów na ubytki naturalne, które są spowodowane złymi warunkami przechowywania, przeterminowania zapasów (artykułów spożywczych)
c)pozorne występują najczęściej w wyniku pomyłek w ewidencji księgowej i w magazynowej
Niedobory i szkody zawinione powstają z przyczyn zależnych od osób materialnie odpowiedzialnych tzn. pracownik zawinił. Dzielą się na :
1)bezsporne powstałe z winy pracownika, który wyraża pisemną zgodę na ich pokrycie. Niedobory bezsporne stają się należnością od pracownika.
2)sporne powstałe z winy pracownika, który nie zgadza się na ich pokrycie. W takiej sytuacji firma przeciwko pracownikowi kieruje sprawę do sądu, niedobór staje się roszczeniem spornym.
Proszę skorzystajcie ze strony https://kno.ore.edu.pl/repozytorium-kursow.html
Na tej stronie wejdź w zakładkę repozytorium kursów on-line → grupa zawodów Ekonomiczno-finansowo-biurowa → Zasady prowadzenia i rozliczania inwentaryzacji → „Zaloguj się jako gość” → Moduł I → Istota inwentaryzacji
Bardzo proszę zapoznać się z proponowanymi materiałami i zapisać jako formę notatki.
W razie jakichkolwiek pytań proszę się kontaktować za pomocą (e-mail, dziennik, grupa).
Pozdrawiam, Beata Waszczuk