PSYCHOLOG SZKOLNY

Psycholog szkolny: Zaburzenia odżywiania – anoreksja.

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny), to zaburzenie w przyjmowaniu pokarmów skutkujące niską wagą pacjenta, lękiem przed przybraniem na wadze oraz świadomym odmawianiem posiłków. Wiele osób dotkniętych anoreksją uważa, że pomimo widocznej niedowagi, w rzeczywistości nadal są otyli.

Anoreksja jest zaburzeniem odżywiania o podłożu psychicznym charakteryzującym się usilnym dążeniem do zredukowania masy ciała. Osoby cierpiące na tą przypadłość bardzo często popadają w skrajność i nie przestają się odchudzać nawet, gdy dochodzi do wyniszczenia organizmu. Największa zapadalność na anoreksję odnotowuje się u dziewcząt pomiędzy 13. a 25. rokiem życia, ale występuje także u chłopców.

Z jadłowstrętem psychicznym związanych jest wiele często powtarzanych czynności, mogących zamienić się w natręctwa. Mogą to być: nieustane ważenie się, spożywanie niewielkich ilości posiłków oraz rygorystyczna selekcja składników diety. Niektórzy dotknięci chorobą zmuszają się również do intensywnego wysiłku fizycznego, wymiotów oraz zażywają środki przeczyszczające w celu utraty masy ciała.

Czynniki psychologiczne wpływające na występowanie anoreksji:

 1. lęk,
 2. obsesja,
 3. kompulsje,
 4. depresja,
 5. wygórowane ambicje,
 6. perfekcjonizm,
 7. przebyta trauma fizyczna lub psychiczna,
 8. kompleksy na temat własnego wyglądu,
 9. zaburzenia osobowości.

Czynniki rodzinne:

 1. alkoholizm,
 2. zaburzenia odżywiania,
 3. silne więzy rodzinne lub dystans w relacjach z rodziną,
 4. nadopiekuńczość rodziców nad dzieckiem.

Czynniki genetyczne:

 1. schorzenia układu pokarmowego,
 2. negatywne bodźce działające podczas ciąży i w okresie okołoporodowym,
 3. problemy z odżywianiem się na etapie wczesnego dzieciństwa.

Bodźce kulturowe:

 1. przeświadczenie, że idealna figura jest oznaką sukcesu życiowego,
 2. presja perfekcyjnego wyglądu wywierana na kobiet (gnębienie osób otyłych),
 3. kompleksy i niezadowolenie ze swojego wyglądu.

Leczenie anoreksji wiąże się ze stopniowym podnoszeniem wagi chorej osoby, połączonej z trwającą równocześnie terapią u psychiatry bądź psychologa. W wybranych przypadkach stosuje się leki, które poprawiają samopoczucie, eliminują stany lękowe oraz depresje, co pośrednio przyczynia się do powrotu do właściwych nawyków żywieniowych.

Jeśli chcesz porozmawiać o swoim problemie związanym z odżywianiem się

 • zgłoś się do lekarza rodzinnego
 • napisz na adres poradnia@uzaleznieniabehawioralne.pl
 • zadzwoń pod numer  801 889 880 w celu uzyskania porady
 • podziel się swoimi wątpliwościami z rodzicem
 • skontaktuj się ze swoim wychowawcą, pedagogiem lub psychologiem szkolnym

 

Anna Gronowska