PSYCHOLOG SZKOLNY

Psycholog szkolny: Przepis na zdrowie.

Sprawność umysłowa, odporność, zdrowie i wydolność fizyczna to istotne aspekty życia, o które warto zadbać samemu.

 

Aby być młodym i zdrowym należy zaplanować zrównoważoną dietę i regularną aktywność fizyczną. Specjaliści regularnie opracowują zalecenia w postaci piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Podkreślają, że to co jesz i jak się ruszasz jest kluczem do Twojego zdrowia, samopoczucia i życiowej energii!

Zrównoważona i zbilansowana dieta to pokrycie Twojego dziennego zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze. To nic innego jak białko, węglowodany oraz błonnik, tłuszcz, ale  i witaminy czy składniki mineralne. Czyli regularne dostarczanie sobie niezbędnego do życia paliwa. Gdy nie wprowadzisz z dietą któregoś z elementów to – tak jak w samochodzie –Twoje obroty stopniowo będą spadać. A przecież nie masz czasu ani chęci na zmęczenie, osłabienie czy przeziębienie? Więc jedz codziennie warzywa i owoce, wybieraj produkty zbożowe z „grubego przemiału”, nie zapominaj o mleku i jego przetworach, zadbaj o odpowiednie nawodnienie, sól zamień na zioła i jedz regularnie.

Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), zalecane minimum aktywności fizycznej to 150 minut tygodniowo, czyli np. 3x w tygodniu po 50 minut umiarkowanej aktywności tlenowej (np. bieganie, rower).

 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojej aktywności lub sposobu odżywiania, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub skorzystaj z porady dietetyka albo trenera. To bardzo ważne, aby już teraz zadbać o swoje zdrowie.

Anna Gronowska