PSYCHOLOG SZKOLNY

Psycholog szkolny: Niebezpieczeństwa, które mogą nam grozić podczas wakacji.

Eksperci zwracają uwagę, że podczas wakacji ma miejsce wiele wypadków i niebezpiecznych zdarzeń. Podkreślają, że warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oto kilka problemów, na które warto zwrócić uwagę:

Pamiętaj, że mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie.
NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!
Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać, gdy ktoś proponuje Ci narkotyki.

Okres wakacji to czas werbunku prowadzony przez sekty. Nie opowiadaj nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możesz być zaproszony na „bardzo ważne spotkanie”. Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Twoje pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: „bo tam się wszystkiego dowiesz”, bądź ostrożny. Nie idź, jeżeli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy Cię zapraszają i o co im chodzi.

Pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach możesz nabierać niewyobrażalnej ochoty na seks, tracisz samokontrolę, łatwo jest Cię nakłonić do robienia różnych rzeczy, a nazajutrz niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób. Jeśli idziesz potańczyć, napoje zostaw pod opieką osoby zaufanej.

Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi wartościowymi przedmiotami – nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela.

Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas.

Zostaw wszystkie możliwe numery telefonów – swoje i przyjaciół. Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez Ciebie będzie oznaczało, że czujesz się zagrożony i potrzebujesz natychmiastowej pomocy.
To nie przesada – to ważna zasada bezpieczeństwa!

Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam – zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź z dyskoteki samotnie – staraj się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół.

Nie dopuść, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu nierzadko też prowadzi do ryzykownych zbliżeń seksualnych, a ryzykowny seks to groźba zakażenia chorobami wenerycznymi lub HIV. Alkohol, zwłaszcza w nadmiarze, potęguje też ryzyko stosunków z pogranicza gwałtu, przypadkowe inicjacje i niechciane ciąże.

Zwróć uwagę na trzeźwość kierowcy, który będzie wiózł Cię samochodem.

Jeśli jesteś pod wpływem alkoholu, nie poruszaj się po drogach (samochodem, rowerem, pieszo), nie pracuj, nie opiekuj się dziećmi.

Nie bagatelizuj złego samopoczucia, zasłabnięcia lub innych objawów choroby. Zgłoś się do lekarza, a w nagłych przypadkach wezwij pomoc.

 

Życzę wszystkim spojonych i dobrych wakacji. Wiem, że wiele osób będzie w tym czasie pracowało. Pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim i innych.

Anna Gronowska