PSYCHOLOG SZKOLNY

Psycholog szkolny: Jazda po pijanemu to droga do katastrofy!

Chcę Wam zaprezentować fragment ulotki z serii „Prawda o alkoholu”.

Zachęcam do zastanowienia się:

Czy zawsze gdy wsiadasz za kierownicę masz pewność, że jesteś trzeźwy(a)?

Czy zawsze jako pasażer upewniasz się czy kierowca, który będzie Cię wiózł, jest trzeźwy?

 

Z pewnością pamiętacie nasze zajęcia z wykorzystaniem alkogogli, które dawały namiastkę tego jak bardzo nasze zmysły są upośledzone przez alkohol. Pod wpływem alkoholu może wystąpić zniekształcenie postrzegania obrazu, spowolnienie czasu reakcji, problemy z oceną odległości i kierunków, problemy z koncentracją, trudności w prawidłowej ocenie sytuacji. Może być to bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Dlaczego o tym piszę, gdy każdy wie, że po pijanemu się nie jeździ? Policja zatrzymuje rocznie około 200 tysięcy kierowców będących pod wpływem alkoholu. Wielu z nich mówi: „wypiłem tylko trochę”, „czuję się trzeźwy” i nie wierzy, że co roku z powodu alkoholu ginie na drogach kilkaset osób.

 

Anna Gronowska