PSYCHOLOG SZKOLNY

Psycholog szkolny: Jak bronić się przed hejtem?

Hejt, czyli z języka angielskiego, hate – nienawidzić, jest obraźliwym i pełnym złości, zazwyczaj słownym czynem wobec drugiej osoby.
Jest to negatywne oraz krzywdzące zjawisko, które często występuje w Internecie.

 

Hejter, czyli osoba, która hejtuje, mając złudzenie anonimowości wystawia obelżywą opinię odnośnie drugiej osoby, bardzo często niepopartą żadnymi racjonalnymi argumentami. W ten sposób często stara się wyrazić swoją pogardę i wściekłość.
Nierzadko hejterzy są nieusatysfakcjonowani swoją sytuacją życiową oraz mają niskie poczucie własnej wartości, dlatego też dokuczając innym mogą się w pewien sposób dowartościować. To ich nakręca i dodaje wręcz siły. Tego typu osoby za bardzo interesują się życiem innych ludzi, zamiast zajmować się swoim własnym. Chcą w pewien sposób uciec od swojej „szarej rzeczywistości”, zapominając o tym, że gdyby wzięli życie w swoje ręce i zaczęli działać, mogliby zmienić swój los na lepsze.

FORMY CYBERPRZEMOCY:

  • NĘKANIE, PONIŻANIE, STRASZENIE, SZANTAŻOWANIE
  • REJESTROWANIE NIECHCIANYCH ZDJĘĆ LUB FILMÓW
  • ROZPOWSZECHNIANIE KOMPROMITUJĄCYCH ZDJĘĆ
  • PODSZYWANIE SIĘ POD KOGOŚ W SIECI

 

ZGŁOŚ HEJTERA DO PROKURATURY !

  1. Zrób skan lub zdjęcie nienawistnego tekstu.
  2. Napisz pismo, że być może byłeś/byłaś świadkiem popełnienia przestępstwa.
  3. Zanieś pismo i skany do prokuratury lub na policję.
  4. Hejter poniesie karę.

ZGŁOŚ NIENAWIŚĆ

http://www.zglosnienawisc.otwarta.org/

 

Anna Gronowska