Uncategorized

Produkcja zwierzęca (dodatkowa) klasa 3 CB 15.06.2020r.

Temat: Zwierzęta futerkowe i ich znaczenie.
Francuski Baran

Celem dzisiejszej lekcji jest poznanie ras królików, ich różnorodności i piękna.

W załączniku przesyłam prezentację dotyczącą bieżącego tematu.
Proszę zapoznać się z treścią i w miarę możliwości wykonaj polecenia według podanych punktów (dopisz krótką charakterystykę do każdej rasy).

 1. Charakterystyka ras królików
  a) Baran francuski
  b) Olbrzym srokacz
  c) Królik szynszylowy
  d) Zajęczak
  e) Nowozelandzki czerwony
  f) Popielański biały

Królik domowy (Oryctolagus cuniculus f. domesticus) – udomowiona forma  królika europejskiego (Oryctolagus cuniculus), zajęczaka z rodziny zającowatych. Prawdopodobnie po raz pierwszy udomowiony w Hiszpanii.
Po podbiciu Hiszpanii przez Rzymian hodowla królików została przeniesiona na teren cesarstwa rzymskiego.

Początkowo celem hodowli królików było tylko zwiększenie masy ciała. Z czasem zaczęto je hodować również dla wełny i skór. Królik ma nie tylko znaczenie gospodarcze, jest również wykorzystywany jako zwierzęta laboratoryjne
i coraz częściej pełni funkcję zwierzęcia domowego  trzymanego dla towarzystwa.

Hodowla królików – podstawowe zasady dotyczące żywienia i utrzymania

Hodowla królików - podstawowe zasady dotyczące żywienia i utrzymania

Króliki hoduje się ze względu na mięso oraz futro. Dla tych, którzy utrzymują je przyzagrodowo, jest to raczej działalność hobbystyczna niż dochodowe zajęcie. Mięso królicze nie jest popularne w naszym kraju, więc produkcja jest raczej niszowa.

Zainteresowaniem wśród hodowców cieszą się króliki ras średnich, które wcześniej dojrzewają, są łatwiejsze w chowie, dają nieduże tuszki, a oprócz mięsa dostarczają także cenne futro. Osiągają masę ciała 3,5–5,5 kg. Należą do nich m.in. królik biały wiedeński i niebieski wiedeński, a także kalifornijski (czarny, hawana, niebieski) czy nowozelandzki biały. Króliki ras dużych, do których należą np. olbrzymy belgijskie, osiągają masę ciała nawet powyżej 9 kg. Odznaczają się dobrymi przyrostami, ale mają mniejszą wydajność rzeźną w porównaniu z rasami mniejszymi.
Z kolei reksy należą do ras małych. Charakteryzują się bardzo dobrą jakością futra, które jest wyjątkowo miękkie i ma piękny połysk. Są delikatne, dlatego nadają się przede wszystkim do utrzymywania amatorskiego.
Dojrzałość somatyczną króliki osiągają w drugim roku życia, ale wyraźne przyrosty masy ciała występują do około 10. miesiąca, chociaż zależy to oczywiście od rasy. Przeznaczenie królików do rozrodu uwarunkowane jest nie tylko wiekiem, ale także stopniem rozwoju i kondycją. Samice olbrzyma belgijskiego osiągają dojrzałość płciową w wieku 7 miesięcy. Króliki ras średnich rozpoczynają rozród na ogół w 6. miesiącu. Ciąża u królic trwa 30–32 dni. Liczba młodych w miotach bywa różna, średnio jest to po 6 sztuk. W przypadku samic, zwłaszcza tych, które jeszcze nie zostały pokryte, ważne jest, aby nie dopuścić do ich zatuczenia.
źródło: TPR

Utrzymanie

Królik też ma określone potrzeby

W światowym rankingu ulubionych zwierząt domowych te puchate długouche stworzonka zajmują miejsce trzecie – zaraz po kotach i psach. Są nie za duże, ufne, niedrogie w utrzymaniu i wydają się nie stawiać właścicielowi wielu wymagań. Jednak nie zawsze obraz ten pokrywa się całkowicie z rzeczywistością. Skutkiem takich błędnych założeń jest nieodpowiednie utrzymanie pupila, który na przykład zmuszony jest do życia w zbyt małej klatce, nie ma kontaktu z innymi królikami lub w ogóle nie zażywa wybiegu. W tych kwestiach króliki wykazują niemałe potrzeby – nawet jeśli nie zawsze dają to po sobie poznać.

Od razu dwa

Jedną z najbardziej podstawowych potrzeb królika jest potrzeba interakcji i komunikacji z innymi królikami. Ani człowiek, ani też inne zwierzęta domowe nie zaspokoją tej potrzeby należycie. Nawet dziecko, które potrafiłoby bawić się i zajmować swoim pupilem przez kilka godzin dziennie, nie zastąpi mu towarzystwa innego królika. Żaden królik nie powinien być więc trzymany w pojedynkę. Jeśli planujesz zakup królika, przygarnij pod swój dach od razu dwa – najlepiej samca i samicę. Jeśli dwa króliki to Twój limit, samca poddaj koniecznie kastracji, gdyż samice są w stanie wydać na świat młode od pięciu do dziecięciu razy w ciągu roku! Kastracja wyeliminuje nie tylko możliwość niepożądanego rozmnażania się, ale także zapobiegnie w większej grupie rywalizacji i walk o terytorium i miejsce w hierarchii pomiędzy samcami.

Królik potrzebuje ruchu

Kolejną często pomijaną a podstawową potrzebą królików jest potrzeba ruchu. Wszystkie króliki potrzebują przestrzeni i wybiegu. Zwykła klatka dla królika to nie wszystko. W naturalnym środowisku króliki biegają, skaczą, kopią w ziemi jamy i korytarze, w którym zatrzymują się całe stada. Dla królików domowych taka swoboda nie jest oczywiście możliwa, jednak właściciel powinien postarać się pomóc swoim królikom popędy te nieco zaspokoić. Możliwe jak największy kojec zewnętrzny służący do regularnego wybiegu oraz oferująca różnorodne zajęcia i możliwości ukrycia się klatka to dla królika domowego optymalna kombinacja.

Duży wybieg w ogrodzie za domem

Króliki mogą przez cały rok przebywać na zewnątrz pod warunkiem, że w swoim kojcu mają możliwość schronienia się w osłonionym miejscu, które chroniłoby przed złymi warunkami atmosferycznymi – zarówno zimnem, jak i upałem. Może to być drewniany domek, pusty pień czy jakakolwiek inna forma jaskini. Duży, bezpieczny i gwarantujący osłonę przed wiatrem wybieg we własnym ogrodzie z całą pewnością najlepiej odpowiada potrzebom królika. Jeśli więc posiadasz własny ogród przy domu, najlepiej w nim zorganizuj dla swoich królików mieszkanie. Pomysły i materiały na wykonanie znajdziesz w stacjonarnych sklepach zoologicznych oraz w Internecie. Ogrodzona powierzchnia może wynosić na przykład sześć metrów kwadratowych, na których króliki będą mogły wyszaleć się do woli. Poza dostateczną powierzchnią ważne jest, by wybieg był odpowiednio zabezpieczony, zarówno w górę, jak i przy podłożu. Ogrodzenie powinno być osadzone głęboko i stabilnie w nawierzchni, by pilni kopacze, jakimi zdecydowanie są króliki, nie dały rady wydostać się poza ogrodzenie podkopując się pod nim. Nad ogrodzeniem powinno znajdować się zadaszenie lub krata, które ochroniłyby króliki przed kotami i innymi naturalnymi wrogami.

króliki miniaturowe

Króliki w mieszkaniu?

Kojec w ogrodzie jest dla królika idealnym domem, jednak wcale nie oznacza to, że ludzie mieszkający w miastach i nieposiadający ogrodów muszą od razu żegnać się z pomysłem posiadania królików domowych. Trzymanie królików w mieszkaniu jest pod pewnymi warunkami jak najbardziej możliwe, jednak warunki te koniecznie muszą być zachowywane, by króliki mogły wieść szczęśliwe i wygodne życie. Królik, który przez cały czas musi przebywać w ciasnej klatce, straci entuzjazm i chęć do życia. Należy zadbać o to, by królik codziennie miał zapewniony kilkugodzinny wybieg. By królik nie sprawił kłopotu na dywanie, nie podgryzł kabli, nie dostał się w pobliże gniazdek elektrycznych czy roślin pokojowych, przygotuj wydzieloną przestrzeń dla królika i nadzoruj jego zabawę przez cały czas. Także w kojcu wewnętrznym powinny znaleźć się akcesoria umożliwiające różne rodzaje zabaw oraz zapewniające miejsca do schowania się – jamy, korytarze, puste pnie, rury, korzenie i domki do spania – najlepiej zorganizowane na więcej niż jednym piętrze i połączone ze sobą za sprawą ramp lub rur.

Wyposażenie

Co powinno znaleźć się w klatce dla królika?

Obok domku do spania i ciekawych akcesoriów do zabawy, aktywności fizycznych i ukrycia się w klatce dla królika powinien znaleźć się stojak na siano oraz poidełko do wody. Podobnie w kojcu nie może zabraknąć tych akcesoriów oraz naturalnie świeżego sianka i wody pitnej. Podłoże klatki powinno być wyłożone na przykład gazetą, którą w trakcie czyszczenia można z łatwością wymienić na nową. Na gazecie należy rozsypać podściółkę i sianko. Zaleca się także włożenie do klatki korzeni, gałęzi lub kawałki kory, by królik mógł ścierać na nich zęby podgryzając je sobie. Zęby królików rosną przez całe ich życie, dlatego podgryzanie to naturalna potrzeba tych ssaków.

Pożywienie dla królika

Co jedzą króliki domowe?

U królików domowych mięśnie układu pokarmowego są za słabe, by pożywienie mogło być transportowane przez jelita za sprawą skurczów mięśni. Króliki jedzą nieustannie, dzięki czemu nowe pożywienie od góry naciska na znajdujące się już w przewodzie pożywienie i popycha je. W ten sposób króliki trawią. Sianko na przykład powinno znajdować się w stojaku na sianko przez cały czas. Jednak jako pokarm podstawowy samo sianko zdecydowanie nie jest wystarczające. W celu pokrycia zapotrzebowania królika domowego na substancje odżywcze należy podawać mu karmę suchą, świeże warzywa i owoce oraz paszę zieloną. Pilnuj, by Twój królik zawsze dostawał zróżnicowane pokarmy oraz przyjmował wystarczające ilości substancji balastowych. Jeśli królik tyje, oznacza to, że pokarmy, które spożywa, są zbyt kaloryczne. W takim przypadku najlepiej skonsultuj się z weterynarzem, który poradzi Ci, jak dostosować dietę dla Twojego królika.

Zjadanie własnych odchodów

Szczególną cechą królików jest zjadanie własnych odchodów, konkretnie tak zwanego kału nocnego, inaczej cekotrofów. Cektotrofy zaopatrują zwierzę w niezbędne substancje odżywcze oraz witaminę B. Jedynie w ten sposób, poprzez wydalenie i ponowne spożycie odchodów, substancje odżywcze mogą być przez organizm królika wchłonięte. Być może widok taki nie jest zbyt przyjemny, jednak nie przeszkadzaj pupilowi w konsumpcji i nie próbuj go takiego nawyku oduczać. Zjadanie kału nocnego przez króliki jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania procesów trawiennych oraz świadczy o ogólnym zdrowiu zwierzątka. Króliki nie powinny natomiast zjadać kału dziennego, a więc charakterystycznych „bobków”.

Zdrowie i pielęgnacja

Problemy z trawieniem i ich skutki stanowią coraz większe i poważniejsze zagrożenie dla zdrowia królików domowych. Wyjątkowo często podłożem różnych chorób jest właśnie wrażliwy system trawienny. Poza genetyką problem stanowią często nieprawidłowe odżywianie oraz przerost zębów przy niedostatecznym ich ścieraniu. Niestety króliki z reguły w milczeniu znoszą dolegliwości, a widoczne gołym okiem objawy pojawiają się często za późno. Zmiany można odpowiednio wcześnie zauważyć regularnie kontrolując zęby, nawyki żywieniowe i efekty trawienia pupila. Także o rutynowych kontrolach u weterynarza oraz zalecanych szczepieniach odpowiedzialny właściciel, któremu dobro zwierząt leży na sercu, nie powinien zapominać.

Czyszczenie klatki królika

Bardzo ważną rolę dla zdrowia zwierzęcia odgrywa naturalnie kwestia higieny. Mieszkanie królika, klatka czy kojec, powinny być w całości czyszczone przynajmniej raz w tygodniu. Podściółkę należy wymienić, a podłoże umyć ciepłą wodą. Jeśli podłoże w kojcu stanowi koc lub dywan, pamiętaj także o ich regularnym czyszczeniu. Miski na pokarm, poidełka oraz kącik, gdzie królik najczęściej się wypróżnia, powinny być myte codziennie. Wystarczy ciepła woda lub niewielka ilość esencji octowej. Antybakteryjne środki czyszczące muszą zostać użyte włącznie wówczas, gdy zwierzę jest chore.

Czy królik to właściwe zwierzątko dla mnie?

Króliki domowe są puchate i urocze, jednak trzeba być świadomym, że jak każde zwierzę, poza tym, że przysparzają wiele radości, przysparzają też wiele pracy. Klatka sama się nie wyczyści, woda nie wymieni sama na świeżą, a karma sama nie dosypie. Przed zakupem królika przemyśl więc dokładnie, czy jesteś w stanie zaoferować mu wszystko, czego potrzebuje. Weź pod uwagę, że króliki domowe z reguły żyją do 10 lat, jest to niekrótki kawałek czasu, dlatego też nie nadają się za bardzo na zwierzątko „na próbę”. Dla dobra Twojego oraz zwierzęcia przed dokonaniem zakupu odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:

 • Czy masz w ogrodzie lub mieszkaniu wystarczającą ilość miejsca na wybieg dla królika?
 • Czy wszyscy domownicy chcą i mogą mieć futerkowe zwierzę w domu? Na pewno nikt nie jest uczulony?
 • Kto zadba o higienę i pielęgnację zwierzęcia i jego otoczenia?
 • Kto zajmie się królikiem, kiedy wszyscy domownicy wyjadą na dłużej?
  królik miniaturka

  Króliki domowe a dzieci

  Wiele dzieci marzy o pupilu, jednak niewiele z nich jest świadomych, jak poważnym obowiązkiem jest posiadanie zwierzęcia. Jako rodzic musisz mieć świadomość, że część obowiązków będziesz musiał wykonywać za pociechę, ponieważ czynności takie, jak na przykład czyszczenie klatki, mogą stanowić dla małego dziecka zadania zbyt ciężkie, a starsze dzieci być może nie będą mogły z różnych względów, na przykład z powodu wyjazdu na studia do innego miasta, troszczyć się o pupila przez całe jego życie. Niemniej jednak króliki najczęściej pomagają dzieciom w nauce odpowiedzialności i uwzględniania potrzeb innych żyjących istot oraz szacunku do nich. Kontakt z tymi towarzyskimi stworzonkami sprawia radość i stanowi pocieszenie w trudnych momentach. Rodzice, którzy skłaniają się do przygarnięcia królika dla swojego dziecka, ale obawiają się, że cała odpowiedzialność i praca spadnie na nich, mogą rozejrzeć się za starszymi królikami przebywającymi w schroniskach dla zwierząt. W ten sposób sprawdzą, czy utrzymanie królika przez dłuższy czas jest dla dziecka możliwe, jednocześnie podarowując porzuconemu zwierzęciu szansę na drugi, kochający dom.

  Zrozumieć język królika

  Króliki to bardzo komunikatywne zwierzęta, które porozumiewają się za pomocą dźwięków oraz mowy ciała. Rozumiejąc „język” królika można lepiej wychodzić naprzeciw sygnalizowanym przez niego potrzebom. Dzieci także szybko mogą nauczyć się interpretować zachowanie królika i odpowiednio na niego reagować. Poniżej tłumaczymy kilka możliwych sposobów zachowania królików:

  • Królik kładzie się płasko na ziemi i pokłada po sobie uszy: W naturalnym środowisku taka postawa oznacza uległość wobec innego królika. Także króliki domowe przybierają czasami taką postawę, najczęściej wówczas, gdy człowiek chce ich dotknąć. Często robią to z poczucia dyskomfortu lub strachu. Jeśli więc widzisz u swojego pupila taką postawę, najlepiej zostaw go w spokoju. Ponowną próbę kontaktu podejmij ostrożnie po upływie dłuższej chwili.
  • Królik nie porusza się, a oczy ma szeroko otwarte: Takie zachowanie również sygnalizuje, że w danym momencie zwierzę nie życzy sobie kontaktu z człowiekiem. Żyjące dziko króliki przybierają taką pozę, kiedy ucieczka przed zagrożeniem w ich ocenie nie jest możliwa – chcą w ten sposób stać się „niewidzialnymi” dla nieprzyjaciela.
  • Królik siedzi w pozycji pionowej na tylnych nogach z uszami ułożonymi płasko wzdłuż ciała: Uważaj! Królik najwyraźniej szykuje się do ataku. Jeśli do tego warczy, zdecydowanie powinieneś się od niego odsunąć.
  • Królik z całej siły bębni w podłoże tylnymi nogami: W ten sposób króliki ostrzegają się wzajemnie przed zbliżającym się zagrożeniem. Być może królikowi wydaje się, że grozi mu niebezpieczeństwo i w ten sposób chce ostrzec przed nim również swojego kompana.
  • Królik kładzie się płasko na podłożu, odwraca na bok lub na plecy i wyciąga kończyny: Taka pozycja oznacza, że królikowi wiedzie się w danym momencie naprawdę dobrze, czuje się bezpieczny i zrelaksowany.
  • Królik skacze po klatce i wyczynia najróżniejsze akrobacje: W środowisku naturalnym królik w ten sposób próbowałby odstraszyć wrogów, jednak króliki domowe zachowują się tak z poczucia radości oraz chęci do zabawy.

  Zdecydować się czy nie?

  Dzięki swojej komunikatywnej i towarzyskiej naturze króliki domowe są wartościowymi kompanami, zwłaszcza dla dzieci. Każdy, kto nauczy się rozpoznawać potrzeby tych zwierzątek, zapewni im odpowiednią ilość ruchu, odpowiednie pożywienie i zatroszczy się o prawidłową ich pielęgnację i higienę, będzie cieszył się zadowolonym, wesołym i pokojowo nastawionym domowym pupilem. Z racji dużej popularności królików domowych powstawały w ostatnich latach liczne warianty hodowlane. Do najbardziej znanych należą na przykład króliki miniaturowe, ważące poniżej 2 kg, oraz króliki długowłose, na przykład Angora lub Teddy. Zdecydowany na zakup? Pozostaje więc teraz jedynie pytanie: Jaką rasę wybrać?

  Aby uzupełnić wiedzę dotyczącą hodowli królików, proponuję obejrzenie filmu: Akademia Farmera Hodowla królików rasowych.

  Jeżeli chcesz uzyskać ocenę pozytywną:
  – przygotuj prezentację z ciekawostkami dotyczącymi hodowli królików (min. 8 slajdów).
  – scharakteryzuj rasę królików z fot.1 i fot.2 (slajd 17)Jako potwierdzenie aktywności poproszę o przesłanie zdjęć notatek na pocztę: a.swiderska.zsckr@gmail.com

Pozdrawiam. Anna Świderska

króliki

PRZYGOTOWANIE DO EGZAMINU ZAWODOWEGO !
Aby dobrze przygotować się do egzaminu zawodowego i sprawdzić swoją wiedzę zachęcam do wykonania zadania i testu egzaminacyjnego.