2FTP (Tech)Zdalne Lekcje

Produkcja roślinna kl.2FTP

13.05.2020r. Temat: Ochrona rzepaku. Choroby i szkodniki rzepaku.

Celem lekcji jest wyjaśnienie zasad obowiązujących podczas prowadzenia produkcji roślinnej zgodne ze Zwykłą Dobrą Praktyką Rolniczą i z Zasadami Wzajemnej Zgodności

– wyjaśnienie zasad ochrony rzepaku oraz poznanie agrofagów

 

Metody zapobiegawcze i bezpośredniego zwalczania chorób, szkodników i chwastów.

 

Podstawową metodą zapobiegania pojawianiu się chorób, szkodników i chwastów jest stosowanie odpowiedniego przedplonu pod uprawę rzepaku. Odpowiedni dobór i jakość wykonywanych zabiegów uprawowych oraz nawożenia zapobiegają i ograniczają wy-stępowanie chorób, szkodników i chwastów. Jeśli pH gleby jest niewłaściwe, jest kwaśno i wilgotno i dochodzi do porażenia kiłą kapusty, to słabe rośliny słabo konkurują z chwastami, a lepiej odżywione rośliny są lepiej przygotowane do obrony przed chorobami, jak każdy organizm żywy. Optymalny termin siewu oraz jakość materiału siewnego ogranicza występowanie agrofagów.  Wysiew zaprawianych nasion ogranicza lub całkowicie eliminuje występowanie niektórych chorób (np. zgorzel siewek, czerń krzyżowych, mączniak rzekomy) i szkodników (np. pędraki, mszyca kapuściana, drutowce).

Bezpośrednie zwalczanie agrofagów w uprawie rzepaku polega na stosowaniu odpowiednio dobranych i stosowanych zgodnie z zaleceniami środków ochrony.

 

W uprawie rzepaku ozimego najważniejsze jest jesienne zwalczanie chwastów. Najczęściej występujące chwasty to: fiołek polny, jasnoty, przytulia czepna, rumianowate, tobołki, tasznik, miotła zbożowa, samosiewy zbóż.

Wyboru herbicydu dokonujemy w zależności od występujących chwastów.

 

Najgroźniejszymi szkodnikami rzepaku są: chowacz czterozębny, pryszczarek kapustnik, słodyszek rzepakowy, chowacz brukwiaczek.

Objawy występowania szkodników:

☻ chowacz czterozębny – pierwsze objawy występowania szkodnika to ukłucia na nerwach głównych i ogonkach liściowych; we wnętrzu łodygi żerują białe larwy w brązowych chodnikach;

☻ pryszczarek kapustnik – łuszczyny przedwcześnie żółkną, nabrzmiewają, ulegają zniekształceniom koło wierzchołka, kurczą się i pękają; we wnętrzu znajdują się larwy niszczące nasiona;

☻słodyszek rzepakowy – wygryzienia w pąkach kwiatowych, część całkowicie wydrążona; skutkiem są nieregularne kwiatostany, a następnie nieregularne rozłożenie łuszczyn;

☻ chowacz brukwiaczek – pierwsze objawy to ukłucia na łodygach wielkości 1 mm, początkowo śluzowate i potem białawo obrzeżone; na łodydze w trakcie wzrostu

okaleczone miejsca się wydłużają, tworzą się rynny i zgrubienia; łodygi w tych miejscach pękają i często się łamią; w rdzeniu widać ślady żerowania.

 

W celu zwalczania szkodników rzepaku wykonywane są 3–4 zabiegi chemiczne. W rzepaku ozimym jeden zabieg jesienią, a pozostałe wiosną w zależności od występowania szkodników.

 

Najgroźniejsze choroby występujące w rzepaku to:

☻ sucha zgnilizna kapustnych,

☻ zgnilizna twardzikowa,

☻ szara pleśń,

☻ czerń krzyżowych,

☻ biała plamistość liści.

 

Sucha zgnilizna kapustnych jest jedną z najgroźniejszych chorób grzybowych rzepaku. Grzyb powodujący tę chorobę może atakować rzepak przez cały rok. Objawy: na nadziemnych częściach roślin pojawiają się charakterystyczne żółte plamy z czarnymi kropkami

 

Zgnilizna twardzikowa to równie groźna choroba grzybowa, jak sucha zgnilizna kapustnych. Występuje jednak nie zawsze, ponieważ sprzyja jej wysoka wilgotność w czasie opadania płatków kwiatowych. Objawy: na łodygach powstają jasne plamy z nalotem białej puszystej grzybni. Z biegiem czasu choroba obejmuje cały obwód i w środku zniszczonej łodygi tworzą się czarne skleroty – organy przetrwalnikowe grzyba.

 

Czerń krzyżowych może powodować obniżkę plonów o 30%. Występuje na wszystkich częściach rośliny w całym okresie wegetacji. Na liściach i łodygach tworzą się stonowane plamy, na przemian jasne i ciemne pierścienie lub ciemne nieregularne plamy.

Szara pleśń jest powszechną chorobą wielu roślin. W rzepaku może powodować obniżki plonów o 30%. Grzyb atakuje nadziemne części roślin w całym okresie wegetacji. Objawem wystąpienia choroby jest szarobrązowy nalot grzybni na różnych częściach rośliny.

 

Długi okres wegetacji rzepaku ozimego oraz często występujące uszkodzenia mrozowe

roślin powodują przerzedzenie łanu i sprawiają, że zachwaszczenie jest szczególnie duże.

Ochrona przed chwastami jest najbardziej skuteczna, jeśli obejmuje działania profilaktyczne. Na plantacjach rzepaku ozimego herbicydy powinny być zastosowane przedsiewnie. Chemiczną ochronę rzepaku należy rozpocząć jeszcze przed siewem, stosując zaprawianie nasion. Ważną metodą ochrony rzepaku przed chorobami grzybowymi jest stosowanie fungicydów

 

Wszelkie chemiczne środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

 

MONITOROWANIE I PROGNOZOWANIE CHORÓB I SZKODNIKÓW W UPRAWIE RZEPAKU https://www.cdr.gov.pl/images/Radom/IOR/pliki/MONITORING%20RZEPAK%20wer%20internet.pdf

 

 

Szkodniki rzepaku i ich zwalczanie-  https://naszarola.pl/szkodniki-rzepaku-i-ich-zwalczanie/

Chrońmy rzepak przed chorobami https://www.podrb.pl/index.php/doradztwa/produkcja-roslinna/rosliny-rolnicze/oleiste/387-chronmy-rzepak-przed-chorobami

Choroby rzepaku https://www.ior.poznan.pl/612,rzepak

Ćwiczenie

Rozpoznaj choroby i szkodniki  rzepaku oraz dobierz odpowiednie metody

i środki do ich zwalczania.      Rozpoznaj szkodniki i choroby

 

informacje proszę przesyłać na e-mail mariakorpysz@wp.pl.

Maria Korpysz