Uncategorized

Produkcja roślinna 3 CB

Produkcja roślinna – „dodatkowa”

Witam

19. 05. 2020 r.

T: OGRODOWE ORYGINAŁY CZYLI ROŚLINY DZIWNE, NIETYPOWE I RZADKO SPOTYKANE

 

Celem dzisiejszej lekcji będzie poznanie  oryginalnych i nietypowych wersji znanych roślin , które można wykorzystać w ogrodnictwie i rolnictwie.

Materiały pomocnicze:

http://ogrodnik-amator.pl/ogrodowe_oryginaly.php

 

Przyroda potrafi być bardzo pomysłowa i zaskakiwać swoimi rozwiązaniami a czasami ma się wrażenie, że puszcza do nas perskie oko. Wiele ciekawych, niezwykłych, czasem zabawnych i oryginalnych roślin możemy uprawiać w swoich ogródkach.

Istnieje wiele znanych, pospolitych roślin, w nietypowych odmianach i tak np. niezapominajki są niebieskie zwykle, ale są niezapominajki w wersji różowej czy białej. Podobnie z magnoliami – najczęściej te piękne rośliny wydają białe, różowe lub fioletowe kwiaty ale wyhodowano również magnolie brooklińską o pięknie pachnących kwiatach w żółtym kolorze. Inną ciekawą roślinką jest konwalia – odmiana o nazwie Rosea o baldoróżowych dzwoneczkach. Podobnie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że fiołki mają kwiaty w kolorze fiołkowym ale fiołek motylkowy ma kwiaty białe.

Takich przykładów nietypowych wersji znanych roślin jest więcej i tak mamy czarne i żółte maliny, derenie o owocach przypominających maliny, dynie o owocach jak gruszki i wiele, wiele innych.

    1. Parada ogrodowych, roślinnych oryginałów :Gunera olbrzymia czyli trochę dżungli w ogrodzie– ta ogromna bylina o liściach, które mogą mieć nawet 2 m średnicy i ogromne kwiatostany, pochodzi z Brazylii. Z tego powodu powinna zimować w pomieszczeniach. Starsze egzemplarze mogą zimować w gruncie ale wymagają starannego okrycia. Roślina dobrze wygląda posadzona w pobliżu większego zbiornika wodnego.

      Cieczynianka wiosenna o zielonych kwiatkach – tak naprawdę kwiaty ciesznianki to żółte, bardzo drobne kwiaty zebrane w główkowaty baldaszek, podparty poziomo pięcioma, trzykrotnie dłuższymi podsadkami. Całość robi wrażenie jednego kwiatu o zielonych płatkach z żółtym środkiem. Kwitnie w kwietniu i maju, lubi miejsca półcieniste i cieniste.

      Celozja grzebieniasta o kwiatostanach w kształcie koguciego grzebienia – kwiaty celozji są drobniutkie ale zebrane w zbite kłosy osadzone na szczytach pędów. Kłosy tworzą zwartą masę na zgrubiałym, rozszerzonym i ukształtowanym w postaci koguciego grzebienia osadniku. Barwy kwiatów są czyste i żywe: łososiowe, różowe, żółte, amarantowe lub purpurowoczerwone. Celozje są delikatnymi roślinami, potrzebują ciepłego i zacisznego stanowiska. Mają też spore wymagania co do gleby i nasłonecznienia. Kwitną od lipca do pierwszych przymrozków.                                                                     Kroplik, figlarz o piegowatych kwiatach – dzwokowate kwiaty kroplika wyrastają z kątów liści o różnych ciepłych barwach, w ciemne plamki. Najczęściej są to kwiaty żółte, kremowe, różowawe lub pomarańczowe z brązowymi lub bordowymi plamkami. Ta zabawnie wyglądająca roślinka nie jest zbyt trudna w uprawie a ma szerokie zastosowanie, może być uprawiana zarówno na rabatach jak i w skrzynkach na balkonach i tarasach.

Modunka pstra o kwiatach zmieniających kolor w trakcie kwitnienia – kwiaty miodunki wyrastają na pędach zakończonych kwiatostanem o kwiatach początkowo koralowo-czerwonych a po rozwinęciu zmieniają się na kolor różowy, jasnoniebieski lub fioletowy. Na jednym kwiatostanie są zwykle kwiaty o lejkowatych kielichach w różnych kolorach. Roślina tworzy gęste, zadarniające kępki. Niezwykłe są równiaż liście miodunki pstrej – ciemnozielone, nakrapiane w kontrastujące, białosrebrzyste plamy.

Warzywo na bukiety i klomby czyli kapusta ozdobna – ma wewnetrzne, kędzierzawe i ułożone w rozerki, wybarwione liście. Barwa liści od białej, kremowej przez seledynową, różową, bordową do ciemnofioletowej. Ma nieco egzotyczny wygląd choć nie wszytkim musi się podobać. Najbardziej dekoracyjna w okresie od października do grudnia, dobrze wygląda nawet przy przymrozkach. Może być wykorzystana na rabatach ale też do sadzona w pojemnikach – do ozdoby jesiennych balkonów i tarasów. Często wykorzystuje się je na kolmbach miejskich i rabatach parkowych obsadzając nimi puste miejsca po wiosennych i letnich kwiatach. Kapusty ozdobne są też wykorzystywane w bukieciarstwie jako kwiat cięty.

Tawułki o kwiatostanach jak kolorowe miotełki – mają kwiaty o wąskich płatkach i kuleczkowatych pylnikach, barwy białej, pasteloworóżowej, liliowoczerwonej lub karminowej, zebrane w kłosy a te we wiechy. Lekkie i puszyste kwiatostany są duże, czasem nawet półmetrowe, osadzone na wierzchołkach prostych pędów. Roślina doskonała na obsadzenie wilgotnych, półcienistych i cienistych miejsc w ogrodzie, może rosnąć w pobliżu zbiornikow wodnych.

2. Kapusta ozdobna łac. Brassica oleracea ang. Curly-leafed Cabbage

Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady
Wysokość: Osiąga od 20 do 50 cm.
Ozdoba rośliny: Wewnętrzne, kędzierzawe i ułożone w rozetki, wybarwione liście. Barwa liści od białej, kremowej przez seledynową, różową, bordową do ciemnofioletowej. Ma nieco egzotyczny wygląd. Najbardziej dekoracyjna w okresie od października do grudnia, dobrze wygląda nawet przy przymrozkach.
Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie. Nie wymaga specjalnych starań. Może być uprawiana jako roślina jednoroczna lub dwuletnia. Kapusty ozdobne uprawiane jako rośliny dwuletnie trzeba okryć na zimę.
Rozmnaża się przez wysiew nasion w okresie od marca do maja do zimnego inspektu lub na rozsadnik.
Do gruntu wysadzać w maju.
Gleba: Średnio żyzna i wilgotna.
Stanowisko: Najlepiej rośnie w słońcu ale może być też lekki półcień. Miejsce powinno być osłonięte od wiatru.
Zastosowanie: Do oryginalnych jesiennych aranżacji ogrodowych, choć nie zawsze uznawana jest za roślinę specjalnie dekoracyjną. Może być wykorzystana na rabatach ale też do sadzona w pojemnikach – do ozdoby jesiennych balkonów i tarasów. Często wykorzystuje się je na kolmbach miejskich i rabatach parkowych obsadzając nimi puste miejsca po wiosennych i letnich kwiatach. Kapusty ozdobne są też wykorzystywane w bukieciarstwie jako kwiat cięty. Są bardzo trwałe i w wodzie długo pozostają świeże.
Jest również rośliną jadalną.
Ciekawostki: Istnieją odmiany kapusty ozdobnej, które kształtem liści przypominają kwiaty róż.

 

A czy Wy macie swoje ulubione rośliny, które swoim wyglądem coś przypominają, z którymi wiąże się jakaś historia, a może widzieliście roślinę, która jest bardzo zjawiskowa, dziwaczna i oryginalna? Podzielcie się swoimi wrażeniami i doświadczeniami. Czekam.

M. Marecka-Gierej