Aktualności

Praktyki z zajęć zawodowych praktycznych

28 października uczniowie klasy 4 FTP w ramach praktyki z zajęć zawodowych praktycznych uczestniczyli w pracach w gospodarstwie rolnym  Marii i Szczepana Kondratiuków w miejscowości Ossowa. Pomagali przy sporządzaniu kiszonki z kukurydzy.

Kukurydza cechuje się doskonałą wartością pokarmową, wysokimi plonami z hektara oraz łatwością zakiszania. Z tego względu jest powszechnie stosowaną paszą wysokoenergetyczną w żywieniu bydła. Ze względu na dużą wilgotność kukurydza narażona jest na rozwój mikotoksyn.  Najtańszą metodą konserwacji kukurydzy, jest zakiszenie. Zakiszanie ziarna kukurydzy ma wiele zalet, przede wszystkim związanych z bezpieczeństwem przechowywania. Kiszone ziarno jest gotowe do skarmiania po 4–6 tygodniach od zakiszenia. Zachowuje wszystkie wartości odżywcze. Flora bakterii kwasu mlekowego bardzo korzystnie wpływa na żywienie zwierząt.

Kiszenie w gospodarstwie przeprowadza się w pryzmie  po wcześniejszym rozdrobnieniu, następnie odpowiednim ubiciu ziarna i przykryciu.

Dziękujemy bardzo koledze Kacprowi i jego rodzicom za zaproszenie i umożliwienie odbycia praktyk w gospodarstwie.

Nauczyciel  PNZ – Maria Korpysz