Uncategorized

Podstawy konstrukcji maszyn 2BT 28.05.2020

Szanowna Młodzieży

Temat: Czujniki i przetworniki analogowo- cyfrowe.

Kontynuujemy naukę o czujnikach. Dzisiaj zajmiemy się klasyfikacją czujników ze względu na zasadę ich działania.

Przyjrzymy się dokładniej czujnikowi Halla, który należy do grupy czujników magnetycznych.

Zjawisko Halla (efekt Halla) polega na powstawaniu napięcia w umieszczonym w polu magnetycznym materiale przewodzącym prąd elektryczny. Czujnik jest najczęściej wykonywany jako prostokątna płytka półprzewodnikowa stanowiąca „obszar aktywny”, w którym generowane jest napięcie (rys. 1). Płytka ma wymiary l (długość), w (szerokość) i t (głębokość).

Jeżeli wektor strumienia pola magnetycznego jest prostopadły do powierzchni Halla, maksymalne napięcie Halla VH jest równe iloczynowi czułości magnetycznej materiału, z którego jest wykonany czujnik γB i indukcji magnetycznej (gęstości strumienia pola magnetycznego) B:

VHB·B

Poniżej prezentuję film instruktażowy. Po obejrzeniu filmu zapiszcie gdzie znajdują zastosowanie czujniki Halla.

W przypadku pytań jestem dostępny na messenger w dowolnym czasie.

Pozdrawiam

Tomasz Wiśniewski