Uncategorized

Podstawy konstrukcji maszyn 2BT 25.06.2020

Szanowna Młodzieży

Temat: Przekaźniki

Na podsumowanie materiału chciałbym Wam przekazać trochę informacji o elementach, które odgrywają ważną rolę w mechatronice, czyli dziedzinie nauki którą będziecie zgłębiać w kolejnych latach nauki. Mówiliśmy o silnikach, dzisiaj czas na przekaźniki.

Dowiecie się dzisiaj: co to jest przekaźnik i jak działa.

Aby sprawić, by styki takiego przekaźnika zamknęły się bądź otworzyły, trzeba najpierw wysterować cewkę elektromagnesu… A znaczy to tyle, że należy podać na nią napięcie. Prąd płynący w zwojach cewki wywołuje pole magnetyczne, dzięki czemu przyciągana jest stalowa zwora, która zamyka lub otwiera odpowiedni styk bądź też zespół styków. Jeżeli napięcie wejściowe cewki zniknie, wówczas sprężyna zwrotna odepchnie styki od siebie, powodując rozwarcie zestyków, a tym samym rozłączając obwód.

Rodzaje styków

Wg normy PN-EN 61810-1 wyróżnia się następujące rodzaje styków:

  1. Styki zwierne, oznaczane literą Z,
  2. styki rozwierne, oznaczane literą R,
  3. styki przełączne, oznaczane literą P.

Ważne, abyś pamiętał, że styk zwierny nie przewodzi prądu przed podaniem napięcia na cewkę, a po wysterowaniu cewki zamyka się. Styk rozwierny domyślnie przewodzi prąd. Żeby przerwać obwód, należy podać zasilanie na cewkę.

Zapraszam do obejrzenia filmu instruktażowego

Pozdrawiam

Tomasz Wiśniewski