Uncategorized

Podstawy konstrukcji maszyn 2BT 04.06.2020

Szanowna Młodzieży

Temat: Tranzystor

Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się zasadą działania i przeznaczeniem tranzystorów.

Wynalezienie tranzystora uważa się za przełom w elektronice, zastąpił on bowiem duże, zawodne i energochłonne lampy elektronowe, dając początek coraz większej miniaturyzacji przyrządów i urządzeń elektronicznych, zwłaszcza że dzięki mniejszemu poborowi mocy można było zmniejszyć też współpracujące z tranzystorami elementy bierne. W układach scalonych o najwyższej skali integracji (na przykład w mikroprocesorach) ich liczba przekracza miliard. Wyróżnia się dwie główne grupy tranzystorów, różniące się zasadniczo zasadą działania – tranzystory bipolarne i tranzystory unipolarne.

A czym tak w zasadzie jest tranzystor bipolarny dowiecie się z poniższego filmu.

Po obejrzeniu filmu napiszcie w kilku zdaniach jak działa tranzystor.

W przypadku pytań jestem dostępny w dowolnym czasie na messenger.

Pozdrawiam

Tomasz Wiśniewski