Uncategorized

Podstawy gastronomii IP4

23.04.2020 Witam!

Temat: Systemy zapewniania jakości zdrowotnej żywności.

Rozpoczynamy nowy dział dotyczący systemów zapewniających jakość zdrowotną żywności. Zadania na dzisiejszą lekcję

  1. Pojęcie jakości
  2. Systemy zapewniania jakości

Jakość (gr. poiotesłac. qualitas) – pojęcie filozoficzne zdefiniowane przez Platona jako „pewien stopień doskonałości”. W gastronomii jakość dotyczy żywności.

METODY I SYSTEMY ZAPEWNIENIA JAKOŚCI ZDROWOTNEJ ŻYWNOŚCI
Ze względu na istotę i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, opracowano szereg metod służących temu celowi, które mogą być wdrażane w przedsiębiorstwach w postaci systemów. Wdrożenie systemu pozwala na uporządkowanie wszystkich działań podejmowanych w celu zapewnienia jakości, w tym przede wszystkim bezpieczeństwa produkowanych wyrobów, zmianę postępowania i przeniesienie odpowiedzialności na pracowników bezpośrednio zaangażowanych w produkcję. Umożliwia także produkcję żywności o stałej, niezmiennej jakości i opanowanie procesu tak, aby nie dopuścić do produkcji wyrobów nie spełniających ustalonych wymagań (w tym dotyczących ich jakości zdrowotnej).

Systemy zapewniania jakość i bezpieczeństwo zdrowotne żywności. – ( treści do lekcji)  https://centrum.jakosci.pl/standard,jakosc-i-bezpieczenstwo-zdrowotne-zywnosci-systemy-zapewnienia-jakosci.html  Zapoznaj się z treściami pod wskazanym adresem. Sporządź krótką notatkę, zawierającą  cel stosowania systemów, i systemy (skrót i rozwinięcie np. GHP- Dobra Praktyka Higieniczna). Prześlij ją na e-dziennik lub pocztę elektroniczną do 27.04.2020r.

Wszelkie pytania i informacje zwrotne należy kierować do mnie na e-mail – jolantazajac66@wp.pl  lub poprzez e-dziennik wpisując w tytule wiadomości imię i nazwisko ucznia oraz klasę.

Przypominam o sprawdzianie wiadomości w 27.04.2020r . Zagadnienia otrzymaliście na pocztę elektroniczną.                        Powodzenia. Jolanta Zając