Uncategorized

Podstawy gastronomii 1 P4

16.04.2020
Witam was drodzy uczniowie.
Temat : Nowoczesne techniki kulinarne – Sous-vide, kuchnia molekularna, pakojet

Zagadnienia do tematu:
Pojęcie technika kulinarna
Tradycyjne techniki kulinarne
Nowoczesne techniki kulinarne

Treści do lekcji :
Tradycyjne techniki :
Sous-vide (czytaj su wid) w tłumaczeniu znaczy ,,w próżni”. To system polegający na gotowaniu w kąpieli wodnej produktów zapakowanych próżniowo. Urządzeniami niezbędnymi do przygotowania potrawy tą technika są pakowarka próżniowa, worki i cyrkulator. Cyrkulator wyposażony jest w panel sterowania na którym ustawie się temperaturę i czas gotowania oraz wannę z wodą do gotowania. Produkt pakuje się próżniowo w worki z dodatkiem wszystkich niezbędnych przypraw. Do techniki sous-vide można wykorzystać piec konwekcyjny nastawiony na parowanie i pojemniki GN. Wady – metoda droga , długi czas obróbki termicznej.  Zalety – zachowanie smaku, naturalnego aromatu, barwy i składników odżywczych, mniejsze ubytki surowca  https://smazymy.com/technika-sous-vide-co-to-jest/

Kuchnia molekularna- nowość w polskiej gastronomii. Nazwa pochodzi od słowa molekuła –cząsteczka. Cechy charakterystyczne – wykorzystanie naturalnych składników potraw- sporządzanie potraw techniką gotowania, pieczenia w niskiej temperaturze , smażenia w wodzie, żelowania, i steryfikacji czyli tworzenia kulistych elementów potrawy. Wykorzystuje się tu ciekły azot, chlorek wapnia , alginat sodu. Wada- dania pracochłonne, czasochłonne. Zaleta – dania nowe, z naturalnych składników.   https://restauracjaakademia.pl/kuchnia-molekularna/

Pacojet (czytaj : pakodżet) to technika i urządzenie , które ułatwia przygotowanie wielu potraw i umożliwia szybkie przetwarzanie produktów przy zachowaniu ich wysokiej jakości. Pakojet to które wynosi przygotowywanie potraw na wyższy poziom. W pełni zautomatyzowana maszyna na przetwarzanie dań bez konieczności ich rozmrażania. Zalety – miksowanie wzmacnia naturalne aromaty, duża wydajność urządzenia, służy do przygotowania zakąsek, zimnych i gorących dodatków do dań i deserów.
Wady – wysoka cena.
https://gastrosklep.pl/pl/p/Urzadzenie-do-miksowania-mrozonych-produktow-Pacojet-2/21695

 
Proszę zapisać temat w zeszycie przedmiotowym i sporządzić krótką notatkę .
Termin realizacji : 20.04.2020r
Zadanie domowe : Napisz, która nowoczesna technika kulinarna podoba ci się najbardziej i dlaczego.
Kontakt jak zwykle na dzienniku lub pod adresem jolantazajac66@wp.pl
Pozdrawiam i czekam
Jolanta Zając