Uncategorized

Podstawy elektrotechniki i elektroniki 2BT 25.05.2020

Szanowna Młodzieży

Temat: Charakterystyki graficzne elementów elektrycznych.

Na poprzedniej lekcji poznaliśmy charakterystyką graficzną rezystora. Dzisiaj zajmiemy się diodą półprzewodnikową. Poniżej prezentuję charakterystyką prądowo napięciową diody. Zauważcie, że jest ona dużo bardziej skomplikowana od analogicznej charakterystyki rezystora z poprzedniej lekcji.

Dioda mocy - wydruk www.falowniki.com

Dioda półprzewodnikowa jest elementem nieliniowym, czyli zależność prądu od napięcia nie ma charakteru linii prostej. Dioda charakteryzuje się tym że przewodzi prąd tylko w jednym kierunku. Ale dopiero po przekroczeniu określonego napięcia zwanego napięciem progowym. W kierunku zaporowym dioda generalnie nie przewodzi, aczkolwiek po przekroczeniu wartości wstecznego napięcia przebicia będzie przewodzić ulegając jednoczesnie uszkodzeniu. Dokładniejszy opis mechanizmów rządzących działaniem diody prezentuje w poniższym filmie i pliku.

Podst_elektr_Cw2-Badanie-elementów-półprzewodnikowych

Waszym zadaniem będzie sporządzenie notatki w której wymienicie zastosowania diód półprzewodnikowych.

W przypadku pytań zapraszam na messenger w dowolnym czasie.

Pozdrawiam

Tomasz Wiśniewski