AktualnościBiblioteka

Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania w ZSCKR w Jabłoniu

Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie ZSCKR im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, która odbyła się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Podczas tegorocznej jedenastej już odsłony Narodowego Czytania spotkaliśmy się, aby wspólnie czytać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. W liście do Polaków prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że utwory te „zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane”. To niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że „Ballady i romanse” są esencją polskiego romantyzmu.

Wspólne czytanie ballady „Lilije” A. Mickiewicza w naszej szkole odbyło się 8 września. Udział w nim wzięli uczniowie wielu klas, a w poszczególnych bohaterów wcielili się: Julia Dorosz i Tomasz Żelazko z I RTB, Wiktoria Hulewska i Joanna Zieńczuk z II PT, Karolina Nieścioruk i Maciej Klajda z III RT, Magdalena Trubaj z IV P4 oraz Anna Gierej z III PT. Czytanie wybranych fragmentów spotkało się z dużą uwagą zgromadzonych słuchaczy.

Dzięki temu, że nasza szkoła włączyła się w akcję i zorganizowała wspólne czytanie, to pozwoliło na nowo odkryć radość z bycia razem i wzmocniło nasze poczucie jedności.

Wszystkim, którzy zdecydowali się odczytać fragmenty ballady „Lilije” serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy szkolnej akcji Narodowego Czytania
Bożena Kusiuk
Katarzyna Nowak
Małgorzata Semeniuk