Szanowna Młodzieży
Temat:
Narzędzia stosowane w obróbce ręcznej- zasada działania i budowa- gwintownik.
Pomiary warsztatowe- mikrometr.
Pomiar gwintów- identyfikacja.
Na dzisiejszych zajęciach dowiecie się w jaki sposób wykonuje się gwint wewnętrzny, jak rozpoznajemy rodzaj gwintu oraz do czego służy i jak posługujemy się mikrometrem.
Do nacinania gwintów zewnętrznych (śrub) służą narzynki, a do wewnętrznych (nakrętek) — gwintowniki. Gwinty można nacinać również na tokarkach za pomocą specjalnych noży, na frezarkach za pomocą frezów oraz walcować za pomocą odpowiednio ukształtowanych walców.
Gwintowniki ma kształt śruby o stożkowym zakończeniu z rowkami wyciętymi na powierzchni wzdłuż osi gwintownika. Rowki te tworzą krawędzie tnące i służą do odprowadzania wiórów. Gwintownik składa się z części roboczej i chwytu o zakończeniu kwadratowym umożliwiającym założenie pokrętki. Część robocza dzieli się na stożkową skrawającą i walcową wykańczającą.
Prawidłowość zarysu gwintu oraz skok sprawdza się wzornikami , obserwując pod światło prześwit między wzornikiem a zarysem gwintu. Wzornik służy również do szybkiego rozpoznania gwintów przez przykładanie kolejnych „grzebyków” do gwintu o nieznanym zarysie. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli należy wykonać np. nakrętkę do śruby o nieznanym zarysie gwintu. Na każdym wzorniku jest podane oznaczenie gwintu.
Poniżej zamieszczam plik z informacjami dotyczącymi gwintownika i identyfikacji gwintów.
W poniższym pliku znajdziecie informacje o mikrometrach
Waszym zadaniem będzie opisanie:
- techniki wykonywania gwintu wewnętrznego;
- techniki identyfikacji gwintu
- techniki pomiaru mikrometrem
Opis nie musi być obszerny, wystarczy kilka konkretnych zdań opisujących najważniejsze czynności, może być w punktach.W przypadku pytań jestem dostępny na messenger w dowolnym czasie.Pozdrawiam
Tomasz Wiśniewski