Uncategorized

Obróbka materiałów- zajęcia praktyczne 1B4 gr.1 data: 20.04.2020

Szanowna Młodzieży,

Temat: Pasowanie- obliczanie tolerancji wymiaru, Pasowanie- przeliczanie odchyłek wymiaru.

Na dzisiejszych zajęciach zajmiemy się zagadnieniem pasowania elementów mechanicznych. Najprostszym przykładem niech będzie wałek i łożysko które jest na nim osadzone. Domyślacie się że wewnętrzny pierścień łożyska nie może obracać się niezależnie od wałka. Powinien być stabilnie na nim osadzony, ale jednocześnie montaż łożyska na wałek nie powinien być zbyt problematyczny i nie powinien wymagać zbyt dużej siły. Właśnie to wzajemne dopasowanie wymiarów wałka i wewnętrznego pierścienia doskonale opisuje zagadnienie pasowania.

W przesłanym, na pierwszych zajęciach o tolerancji i pasowaniu pliku, od strony 10 rozpoczyna się wyjaśnienie zagadnienia pasowania. Zapoznajcie się z tym materiałem i odpowiedzcie na następujące pytania:

 1. Jakie wyróżniamy rodzaje pasowań?
 2. Jak wygląda poprawny zapis pasowania?
 3. Jakie są właściwości połączenia i gdzie może znaleźć zastosowanie następujące pasowanie: H7/p6, H7/f7, H11/d9, H7/k6
 4. W oparciu o przesłaną wcześniej tabelę tolerancji, napisz wymiary graniczne dla następujących tolerancji:
  wałki:
  średnica 7mm/h4
  średnica 20mm/j6
  średnica 100mm/js4
  otwory:
  średnica 5mm/H8
  średnica 11mm/K6
  średnica 52mm/M7Odpowiedzi na powyższe zagadnienia będą podstawą do otrzymania oceny podsumowującej dział tolerancje i pasowanie. Proszę przesłać je jako plik word na messengera. W przypadku pytań jestem dostępny na messenger w dowolnym czasie.

  Pozdrawiam
  Tomasz Wiśniewski