Uncategorized

Obróbka materiałów- zajęcia praktyczne 1B4 gr.1 data: 15.06.2020

Szanowna Młodzieży

Temat:

Narzędzia stosowane w obróbce ręcznej- zasada działania i budowa- gwintownik.

Pomiary warsztatowe- mikrometr.

Pomiar gwintów- identyfikacja.

 

Na dzisiejszych zajęciach dowiecie się w jaki sposób wykonuje się gwint wewnętrzny, jak rozpoznajemy rodzaj gwintu oraz do czego służy i jak posługujemy się mikrometrem.

Do nacinania gwintów zewnętrznych (śrub) służą narzynki, a do wewnętrznych (nakrętek) — gwintowniki. Gwinty można nacinać również na tokarkach za pomocą specjalnych noży, na frezarkach za pomocą frezów oraz walcować za pomocą odpowiednio ukształtowanych walców.

Gwintowniki ma kształt śruby o stożkowym zakończeniu z rowkami wyciętymi na powierzchni wzdłuż osi gwintownika. Rowki te tworzą krawędzie tnące i służą do odprowadzania wiórów. Gwintownik składa się z części roboczej i chwytu o zakończeniu kwadratowym umożliwiającym założenie pokrętki. Część robocza dzieli się na stożkową skrawającą i walcową wykańczającą.

Prawidłowość zarysu gwintu oraz skok sprawdza się wzornikami , obserwując pod światło prześwit między wzornikiem a zarysem gwintu. Wzornik służy również do szybkiego rozpoznania gwintów przez przykładanie kolejnych „grzebyków” do gwintu o nieznanym zarysie. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli należy wykonać np. nakrętkę do śruby o nieznanym zarysie gwintu. Na każdym wzorniku jest podane oznaczenie gwintu.

Poniżej zamieszczam plik z informacjami dotyczącymi gwintownika i identyfikacji gwintów.

obróbka TEORIA DOBRE!!!!!

W poniższym pliku znajdziecie informacje o mikrometrach

Przyrządy pomiarowe

Waszym zadaniem będzie opisanie:

 • techniki wykonywania gwintu wewnętrznego;
 • techniki identyfikacji gwintu
 • techniki pomiaru mikrometrem
  Opis nie musi być obszerny, wystarczy kilka konkretnych zdań opisujących najważniejsze czynności, może być w punktach.

  W przypadku pytań jestem dostępny na messenger w dowolnym czasie.

  Pozdrawiam
  Tomasz Wiśniewski