AktualnościWycieczki

Nowoczesność blisko nas – drogą do sukcesu

W dniu 3 marca br. uczniowie klasy III FT oraz III MT uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do gospodarstwa rolnego położonego w Korolówce – Osadzie. Gospodarstwo, które odwiedziliśmy było przykładem ciekawych rozwiązań i nowinek technologicznych. To właśnie taka droga rozwoju wydaje się być najbardziej przyszłościową, gdyż tylko nieliczne jednostki
są w stanie podjąć się inwestycji za kilka milionów złotych. Gospodarstwo liczy 1000 hektarów użytków rolnych, posiada stado 450 krów mlecznych rasy HF (25 % stada), Montbeliarde (25% stada) oraz krzyżówki tych dwóch ras stanowiące 50% stada. Krzyżówki z rasą Monbeliarde poprawiły rozród i zdrowotność w stadzie. W gospodarstwie pozyskuje
się 200 cieląt oraz 400 sztuk młodzieży. Do obsługi i prowadzenia stada zatrudnionych jest 10 osób łącznie z zootechnikiem.
Właściciel Pan Krzysztof Wójcik dąży do minimalizacji prac wykonywanych przez człowieka na rzecz automatyzacji i nowoczesności. W swoim gospodarstwie jako jedyny w Europie zainstalował osiem robotów udojowych: cztery firmy DeLaval, cztery firmy Lely. Pasza zadawana jest w postaci TMR-u  kilka razy dziennie, robot podpycha zadaną paszę w celu lepszej dostępności dla bydła. Stosując taki system żywienia można zaoszczędzić czas, poprawić zdrowotność zwierząt i efektywność produkcji z uwagi na fakt wielokrotnego żywienia w ciągu doby, co ogranicza ryzyko występowania chorób metabolicznych.
W oborze funkcjonuje system zarządzania stadem, który pozwala na bieżąco analizować zdrowotność krów w tym rozpoznawać różne postacie mastitis, moment zasuszenia krów oraz produkcję mleka w poszczególnych okresach laktacji. Zdrowotność krów jest imponująca, poziom LKS jest na poziomie 150 tys./ml mleka.

Hodowca duży nacisk kładzie na dobrostan zwierząt. Zwierzęta mają możliwość swobodnego poruszania się, stały dostęp do wody i paszy oraz właściwy mikroklimat. Dzięki długoletniej pracy i odpowiednim doborze osobników przy kojarzeniu oraz bardzo szczegółowej analizie podawanych pasz krowy produkują 500 tysięcy litrów mleka miesięcznie. Rekordowa wydajność od krowy wyniosła 22 tysiące litrów mleka w 305 dniowej laktacji.

Serdeczne podziękowania kierujemy na ręce właściciela gospodarstwa Pana Krzysztofa Wójcika. Była to doskonała lekcja z produkcji zwierzęcej, dostarczyła wielu cennych wiadomości oraz wskazała uczniom, że wiedza, praca, doświadczenie oraz nowoczesność przynoszą zamierzony cel.

Anna Świderska