AktualnościBiblioteka

Narodowe Czytanie w ZSCKR im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu

Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie ZSCKR im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, która odbyła się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

Podczas tegorocznej, dziesiątej, jubileuszowej odsłony Narodowego Czytania spotkaliśmy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

Wspólne czytanie „Moralności pani Dulskiej” G. Zapolskiej w naszej szkole odbyło się 10 września. Udział w nim wzięli uczniowie wielu klas, a w poszczególnych bohaterów wcielili się: Anna Grajner z kl. IV PT, Hanna Supryn z II PT, Karolina Nieścioruk i Maciej Klajda z II RT oraz Paweł Gasiuk z III B4. Czytanie wybranych fragmentów spotkało się z dużą uwagą zgromadzonych słuchaczy.

Dzięki temu, że nasza szkoła włączyła się w akcję i zorganizowała wspólne czytanie, to pozwoliło na nowo odkryć radość z bycia razem i wzmocniło nasze poczucie jedności.

Wszystkim, którzy zdecydowali się odczytać fragmenty utworu Gabrieli Zapolskiej serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy szkolnej akcji Narodowego Czytania

Bożena Kusiuk
Małgorzata Semeniuk