Uncategorized

Materiały, narzędzia i technologie do montażu seo 1FTR i 1F4R

7 kwietnia 2020

Dzień dobry dzisiaj zajmiemy się budową wymienników ciepła. Zajmiemy się wymiennikami (zasobnikami w których wymiana ciepła następuje zawsze na zewnątrz zasobnika, np. za pośrednictwem zewnętrznego), które wykorzystywane w zestawach solarnych.

Temat lekcji: Budowa wymienników cieplnych

W poprzednich lekcjach dowiedzieliśmy się czym są wymienniki ciepła, jak mogą wyglądać i do czego służą. Warto jednak wiedzieć z jak są zbudowane.

Warto zapamiętać, że podgrzewacze ciepła wykorzystywane w instalacjach solarnych charakteryzują się nieco innymi parametrami pracy niż tradycyjne używane w instalacjach wody użytkowej. Wężownica w podgrzewaczu solarnym narażona jest na znacznie większe skoki temperatur, z uwagi na charakter pracy instalacji. Wewnątrz wężownicy krąży zawsze roztwór glikolu, na zewnątrz woda użytkowa. Temperatura glikolu może się przy tym wahać od -20C do nawet +130C. Dlatego wężownice podgrzewaczy solarnych wykonywane są na ogół ze stali nierdzewnej karbowanej, co zapewnia dobrą pracę termiczną i kompensację wydłużeń cieplnych.

Rodzaje wymienników omówiliśmy wcześniej.

Najczęściej montowanymi wymiennikami są te biwalentne. W środku posiadają dwie wężownice. Jedna współpracuje np. z kotłem a druga z kolektorami.

W linku poniżej przesyłam wam przykłady budowy wymienników

http://www.instsani.pl/476/zasobniki-cieplej-wody

Proszę wykonać notatkę i przerysować sobie schematy budowy wymienników. Jeżeli ktoś to zrobił wcześniej wystarczy tylko notatka. Oczekuję, że wszyscy będą znać schematy budowy.

Osoby chętne proszę o wykonanie referatu o pracy grupy pompowej i przesłanie go tradycyjną droga. Referat na ocene:).

Na koniec przesyłam najlepsze życzenia WIELKANOCNE!!!

Pozdrawiam

R Sokołowski