Uncategorized

Matematyka(2g) 3BT+3MTP 28.05.2020

28.05.2020

Temat1,2: Pole powierzchni graniastosłupa.

Moi drodzy na dzisiejszych lekcjach omawiamy temat znany Wam już z poprzednich etapów edukacyjnych. Przypomnijmy, że graniastosłupem prostym(bo tylko o takich będziemy mówić) nazywamy wielościan, którego dwie ściany zwane podstawami są dowolnymi wielokątami, zaś ściany boczne są prostokątami.

Aby obliczyć pole powierzchni  całkowitej graniastosłupa,  liczymy powierzchnię podstaw i dodajemy powierzchnię prostokątów zgodnie ze wzorem:

P = 2Pp + Pb

gdzie Pp – pole podstawy

Pb – pole powierzchni bocznej

Objaśnienie dzisiejszego zagadnienia przedstawia film:

https://www.youtube.com/watch?v=e0Im8NsecSs

Bardzo proszę abyście zapisali w zeszytach wzór i przykład obliczenia powierzchni przedstawiony na filmie.

Następnie proszę o rozwiązanie zadań:

https://www.matemaks.pl/rozne-zadania-z-graniastoslupow.html

ze zbioru zadań z linku wybieracie 3 zadania otwarte lub 8 zadań zamkniętych (chętni mogą oczywiście więcej). Przepisujecie zadania do zeszytu i rozwiązujecie je. Rozwiązanie 1 otwartego lub 3 zamkniętych przesyłacie zdjęciem na messengera jako potwierdzenie aktywności do godz.15.00.

Pozdrawiam I. Sokołowska