Uncategorized

Matematyka kl. 1P4

Dzień dobry.

Drodzy uczniowie, dzisiaj wypadają nam dwie godziny lekcyjne, więc podaję dwa tematy:

Temat1: Układy równań liniowych z dwiema niewiadomymi.

Proszę o przypomnienie sobie jakie znamy metody rozwiązywania układów równań (polecam obejrzeć poniższe filmiki):

Po obejrzeniu proszę o rozwiązanie zadań z załącznika: Ukłdy równań

 

Przykłady nie są trudne, w pierwszych dwóch zadaniach macie określone jakiej metody należy użyć aby rozwiązać układ równań, zaś w zadaniu trzecim stosujecie dowolną metodę – tą, która bardziej Wam przypadła do gustu lub tą, która wydaje się bardziej optymalna w danym przykładzie.

Dodatkowo więcej przykładów z rozwiązaniami i ćwiczeniami znajdzie na stronie khanacademy – na której w zakładce praca domowa macie kilka krótkich filmików i przykładów do rozwiązania. Będę nagradzać waszą aktywność, na tej stronie – plusami.

 

Temat 2: Rozwiązywanie zadań tekstowych z zastosowaniem układów równań liniowych.

Temat ten będziemy kontynuować również na następnej lekcji – we wtorek.

Dzisiaj więc, wkraczając w to nowe zagadnienie chciałabym abyście obejrzeli z uwagą filmiki dotyczące rozwiązywania zadań tekstowych z zastosowaniem układów równań z całej playlisty [Układy równań – zadania]:

https://pistacja.tv/film/mat00395-uklady-rownan-zadania-tekstowe?playlist=321

Po obejrzeniu filmików, proszę o zastanowienie się nad takim łatwym zadaniem i zapisaniem go w zeszycie, w postaci układu równań:

Zad. 1
Suma liczby x i y wynosi 10, a ich różnica wynosi 6. Wyznacz liczby x i y.

W razie pytań – jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Marlena Lotek.