Uncategorized

Matematyka kl. 1B4

Dzień dobry!

03.04 (1h)

Temat: Nierówności i układy nierówności stopnia pierwszego z dwiema niewiadomymi.

Dzisiaj do wykonania zadań będzie potrzebna Wam linijka.

Proszę zapoznać się z teorią i przykładami z pliku: Nierówności i układy nierówności stopnia pierwszego z dwiema niewiadomymi

Następnie, proszę o analizę przykładów jakie dla Was przygotowałam oraz o wykonanie ćwiczeń na podstawie tych przykładów: Przykłady; ćwiczenia do wykonania

Wskazówki dotyczące zaznaczania odpowiednich obszarów w układzie współrzędnych:

W przypadku zaznaczania nierówności w układzie współrzędnych, najpierw rysujemy prostą odpowiadająca danej nierówności, następnie zaznaczamy obszar który nas interesuje. Analizując przykłady proszę zwrócić uwagę na ZNAK NIERÓWNOŚCI i obszar jaki jest zaznaczony. Zaznaczony obszar zależy od znaku nierówności.
Analizując przykład 3: mamy zaznaczyć zbór punktów opisanych nierównością: x>-3. Dlaczego zaznaczony jest obszar po prawej stronie prostej x=-3? Ponieważ znak nierówności mówi nam, że interesują nas wartości x większe od -3. A liczby większe od -3 znajdują się po jej prawej stronie.

Proste o równaniu x=a to zawsze które są pionowe ( równoległe do osi OY), zaś proste o równaniu y=a to proste które są poziome (równoległe do osi OX).

 

Potwierdzeniem Waszej dzisiejszej aktywności i obecności będzie wykonanie Ćw. 1 z pliku: Przykłady; ćwiczenia do wykonania – na rozwiązanie czekam do końca dnia. 

Na wykonanie pozostałych ćwiczeń macie Państwo czas do poniedziałku do 20.00.

Swoje prace standardowo przesyłacie na mojego messengera lub na pocztę: marlena.lotek1@gmail.com

W razie problemów i wątpliwości proszę pisać.

 

Pozdrawiam,
Marlena Lotek.