Uncategorized

Matematyka III MTP (podst) 26.05.2020

Matematyka – 26.05.2020
Dzień dobry.

Temat na dziś: Wariancja i odchylenie standardowe.

To ostatni temat w tym roku – w czwartek będziemy ten temat kontynuowali. Z częścią klasy (technik agrobiznesu) po powrocie z praktyk będziemy powtarzać materiał z tego roku, natomiast z częścią (technik żywienia) spotkamy się dopiero we wrześniu.

Temat niezbyt łatwy (co ciekawe, w rzeczywistości żaden statystyk nie liczyłby odchylenia standardowego ręcznie. Potrzebne obliczenia są jednak nieco skomplikowane, a ryzyko popełnienia błędu jest duże. Ręczne liczenie trwa również długo. Bardzo długo. Dlatego właśnie statystycy polegają na arkuszach kalkulacyjnych i programach komputerowych do radzenia sobie z danymi).

W jakim celu jest zatem ten temat? Dlaczego poświęcamy czas, żeby nauczyć się czegoś, czego statystycy właściwe nie używają? Odpowiedź jest prosta: uczenie się wykonywania ręcznych obliczeń pozwoli nam zrozumieć działanie odchylenia standardowego od środka. I to zrozumienie jest wartościowe. Zamiast patrzeć na odchylenie standardowe jak na jakąś magiczną liczbę, którą daje nam arkusz kalkulacyjny lub program, będziemy mogli wyjaśnić, skąd się ta liczba wzięła.
Dzisiejsza praca (teoria, przykłady, ćwiczenia, filmy) wymaga od nas powrotu na platformę KhanAccademy, gdzie serdecznie zapraszam 🙂
(a tak a’propos kto pierwszy wypisze wszystkie narzędzia z jakich korzystaliśmy podczas pracy zdalnej i prześle mi odpowiedź w dowolnej formie otrzyma dodatkową ocenę za aktywność – rozwiązanie podam w następnej lekcji).
Materiał przeznaczony jest na jedną godzinę lekcyjną.
W razie pytań i wątpliwości kontakt przez komunikator i e-dziennik.
Pozdrawiam i życzę spokojnej pracy
Arkadiusz Lotek