Uncategorized

Matematyka 3BT+3MTP 26.05.2020

26.05.2020

Temat: Graniastosłupy i ich rodzaje – zadania.

Witam, Dzisiaj porozwiązujemy zadania o graniastosłupach:

zadanie1

Odpowiedz na pytania:

  • Co to jest graniastosłup?
  • Jaki graniastosłup nazywamy prawidłowym?
  • Uzupełnij zdania:                                                                                       Graniastosłup, którego wszystkie ściany boczne są prostopadłe do płaszczyzny podstawy, nazywamy:…………                                   ………….. to taki graniastosłup, którego wszystkie ściany są prostokątami.                                                                                             Graniastosłup, którego wszystkie ściany są kwadratami to…………. .
  • Co nazywamy wysokością graniastosłupa?
  • Co to jest przekątna graniastosłupa?
  • Co nazywamy przekrojem wielościanu płaszczyzną?

zadanie2

Narysuj graniastosłup prawidłowy czworokątny, a następnie zaznacz w nim:

a) kąt nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy

b) kąt nachylenia przekątnej graniastosłupa do płaszczyzny podstawy

c) kąt przekątnej graniastosłupa z płaszczyzną ściany bocznej.

UWAGA: do każdego podpunktu należy sporządzić oddzielny rysunek.

zadanie 3

Całą wewnętrzną powierzchnię basenu o długości 10m, szerokości 3m i głębokości 2m należy wyłożyć płytkami, które są pakowane w pudełka po 10 sztuk. Jedna płytka jest kwadratem o boku 20cm. Ile pełnych pudełek należy kupić?

Moi drodzy wszystkie zadania robicie w zeszycie. Jako potwierdzenie aktywności przysyłacie do mnie zdjęcie jednego ze zrobionych zadań. To którym chcecie się pochwalić do godz. 15.00.

Pozdrawiam I.Sokołowska