Uncategorized

matematyka 2PT 26.03.20

26.03.2020

Temat: Trójkąty i ich punkty szczególne.

Moi drodzy uczniowie dzisiaj poznajemy trzy nowe pojęcia z matematyki, Zapisałam wam co powinno znaleźć się w zeszycie, oprócz tego zamieściłam trzy króciutkie filmiki na podstawie których powinniście w miejscu, gdzie jest adres filmiku umieścić rysunek zdefiniowanego obiektu. To zadanie dla wszystkich. Dla chętnych są dwa ćwiczenia do zrobienia.

Definicja: Punkt przecięcia się wysokości trójkąta nazywamy ortocentrum trójkąta.

https://www.youtube.com/watch?v=L3r1ztr6yko

Twierdzenie: Odcinek łączący środki dwóch boków w trójkącie jest równoległy do trzeciego boku i jego długość jest równa połowie długości trzeciego boku.

Ćwiczenie1

Oblicz obwód trójkąta ABC, jeżeli obwód trójkąta MNL jest równy 12 cm oraz punkty M, N i L są środkami boków odpowiednio: AB, BC i AC.

Definicja: Odcinek łączący wierzchołek trójkąta ze środkiem przeciwległego boku nazywamy środkową trójkąta.

https://www.youtube.com/watch?v=pcTcNcZmh0E

Twierdzenie: W każdym trójkącie środkowe przecinają się w jednym punkcie, który dzieli każdą z nich w stosunku 1:2.

Definicja: Punkt przecięcia się środkowych trójkąta nazywamy środkiem ciężkości trójkąta.

 https://www.youtube.com/watch?v=71F-LSX6J7A

Ćwiczenie2

Oblicz długości odcinków, na jakie środek ciężkości trójkąta dzieli środkowe w tym trójkącie, jeśli boki tego trójkąta mają długości: 8 cm, 12 cm, 12 cm.

Waszą aktywność na lekcji będę sprawdzać w ten sposób, że przyślecie mi na grupę zdjęcie jednego z wykonanych rysunków, osoby, które zrobią ćwiczenia przesyłają tylko ćwiczenia oba ćwiczenia są za 4 pkt. – wstawiam je do zeszytu jak na lekcji, mam go tutaj czyli doliczone będą do tych co już macie. I jeszcze jedno ćwiczenia do godz. 15.00 rysunki do 18.00 Trzymajcie się i siedźcie w domu! Pozdrawiam

I.Sokołowska