AktualnościPraktykiUncategorizedWycieczki

Maciorki, jarki, tryki i barany

Owce, czyli małe przeżuwacze, to był główny cel wycieczki w ramach zajęć praktycznych, uczniów kształcących się w zawodzie technik rolnik i rolnik. Odwiedziliśmy w dniu 27 marca gospodarstwo Pana Jacka Pierogowicza, który z owczarstwem związany jest od zawsze. Utrzymuje stado owcy uhruskiej liczące 300 sztuk – łącznie maciorek, tryków i jagniąt. Owce uhruskie, rasa zachowawcza stanowi większość populacji owiec na Lubelszczyźnie. Pan Jacek, absolwent naszej szkoły przekazał nam cenną wiedzę związaną z żywieniem, utrzymaniem, pielęgnacją i zabiegami wykonywanymi u owiec, między innymi takimi jak strzyża, którą przeprowadza raz w roku. Szczególną uwagę gospodarz zwrócił na wykoty. Jeśli chodzi o ciążę, to trwa ona około 155 dni, a w czasie jej trwania należy podać owcy selen oraz inne niezbędne witaminy. Niezbędne są także duże ilości siana oraz suchej słomy owsianej.

W czasie ciąży owce muszą być dobrze karmione, należy podawać im wartościowe pasze. Wykoty, to najbardziej pracowity czas w owczarni, podkreślił Pan Jacek. Owce to zwierzęta o silnie rozwiniętym instynkcie stadnym. W ich porozumiewaniu się dużą rolę odgrywają bodźce słuchowe, dotykowe oraz chemiczne – działające poprzez zmysły smaku i węchu. Wyjątkowo ciekawe są reakcje na bodźce słuchowe. Mimo oddziaływania różnych bodźców płynących ze środowiska zewnętrznego, zachowują one w stadzie spokój i ciszę. Jeśli stado zachowuje się głośno to jest to informacja dla hodowcy, że coś zakłóca panujący spokój i należy sprawdzić co jest przyczyną takiej reakcji zwierząt. Mieliśmy doskonały przykład, gdy wchodząc w ,,świat owiec” zakłóciliśmy ich spokój… beczenia nie było końca

Hodowla owiec zakłada ich wypas. Dlatego w gospodarstwie od wczesnej wiosny do jesieni, owce korzystają z kilku hektarów pastwisk.

W ciągu ostatnich lat wykryte zostały wyjątkowe właściwości baraniny. Jest to związane z obecnością kwasu linolowego w tym mięsie. Zostało ono zaliczone do tzw. żywności funkcjonalnej, która posiada właściwości prozdrowotne. Warto wiedzieć, że spożywanie baraniny zapobiega otyłości, wzmacnia układ odpornościowy oraz hamuje procesy miażdżycowe i osteoporozę.

Serdeczne podziękowania składamy ma ręce Pana Jacka, gratulujemy pasji i życzymy zdrowego przychówku.

Anna Świderska