Aktualności

KONKURS HISTORYCZNY w ZSCKR w Jabłoniu „ ROK 2020 ROKIEM BITWY WARSZAWSKIEJ

Równo sto lat temu Polacy odnieśli wielkie militarne zwycięstwo. W Bitwie Warszawskiej z sierpnia 1920 r., będącej punktem zwrotnym w wojnie z bolszewicką Rosją, samodzielnie ocalili dopiero co odzyskaną niepodległość Państwa Polskiego. Powstrzymując ofensywę Armii Czerwonej zapobiegli jednocześnie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Zachód.

Edgar Vincent wicehrabia D’Abergnon – brytyjski polityk i dyplomata i naoczny świadek tamtych historycznych wydarzeń – nazwał polską wiktorię osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata. Jej znaczenie uznał za równie przełomowe w historii, co bitew pod Maratonem, Poitiers czy Waterloo. Tak oceniał znaczenie tej bitwy:

Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń, posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które byłoby mniej docenione. Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się była zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji. (.) W wielu sytuacjach historycznych Polska była przedmurzem Europy przeciw inwazji azjatyckiej. W żadnym atoli momencie zasługi położone przez Polskę nie były większe, w żadnym niebezpieczeństwo nie było groźniejsze.

Chcąc upamiętnić 100 – lecie Bitwy Warszawskiej ogłaszamy Konkurs dla uczniów ZSCKR w Jabłoniu pod hasłem „ ROK 2020  ROKIEM  BITWY  WARSZAWSKIEJ ”.  To jest wyjątkowa rocznica, którą należy odpowiednio uczcić. Liczymy na dużą aktywność z Waszej strony. Gorąco zachęcamy do udziału w tym projekcie!

Regulamin konkursu