Uncategorized

język rosyjski III FT i III MT

18.06.2020

Temat: Matrioszka – historia rosyjskiej zabawki.

Drodzy Uczniowie!

Zakończyliśmy już realizację materiału przeznaczonego na ten rok szkolny. Kolejne lekcje będą poświęcone tematom związanym z kulturą Rosji, omówimy również ustny i pisemny egzamin maturalny z języka rosyjskiego. Dziś poznamy historię rosyjskiej zabawki – matrioszki.

Na początku obejrzyjcie proszę krótkie nagranie:

“Когда появилась первая матрёшка?”

Przeczytajcie informacje o rosyjskiej zabawce:

Matrioszka (ros. матрёшка, zdrobnienie od imienia Matriona) – rosyjska zabawka, złożona z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą. Lalki są cylindryczne, u góry zaokrąglone, na ogół ręcznie malowane. Postacie na nich przedstawione to tradycyjnie najczęściej dziewczęta ubrane w ludowy strój, ale wersje współczesne mają charakter kreatywny: niektóre przedstawiają znanych polityków, pisarzy, czy postacie historyczne lub zabytki Rosji. Matrioszki kształtem przypominają kręgle, choć są szersze i niższe.

Istnieje opinia, że matrioszka nie jest tradycyjnym wyrobem rosyjskiego rzemiosła, ale powstała w 1890 roku wskutek inspiracji japońskimi lalkami darumy i kokeshi, w tym lalką-wizerunkiem mędrca Fukurumy lub Fukuramy (przeinaczone imię Fukurokuju, jednego z siedmiorga bogów szczęścia), która zawierała w sobie pozostałych sześcioro. Przywiozła je z Japonii żona przemysłowca i mecenasa sztuki, Sawwy Mamontowa (1841–1918).

Pierwszy rosyjski zestaw lalek został stworzony przez snycerza Wasyla Zwiozdoczkina (1876–1956) i namalowany przez Siergieja Maliutina (1859–1937), który był malarzem ludowym w posiadłości Mamontowa – Abramcewo. Zestaw składał się z ośmiu lalek.

Żona Sawwy Mamontowa zaprezentowała te lalki na paryskiej wystawie światowej L’Exposition universelle de 1900 (lub L’Exposition de Paris 1900) w 1900 roku, gdzie zabawka zdobyła brązowy medal, a następnie szeroką popularność.

Obejrzyjcie proszę nagranie o historii rosyjskiej zabawki:

Jak powstaje matrioszka? Obejrzyjcie – krótsze i dłuższe nagrania:

“Как делают матрёшки?”

Współczesne Matrioszki – posłuchajcie piosenki:

“Cовременная матрешка “

Współczesne matrioszki wyglądają również tak:

 

Na podsumowanie obejrzyjcie prezentację:

“Русская матрёшка”

Dla chętnych – zdjęcia rosyjskich matrioszek:

Jak zrobić swoją matrioszkę? Zachęcam do wykonania w wolnym czasie.

“Как Сделать Матрешку из Пластиковых Бутылок”

Piszcie przez dziennik elektroniczny lub na adres: radkowska.zsckrjablon@gmail.com

Pozdrawiam

Urszula Rądkowska