Uncategorized

język rosyjski III BT

15.06.2020

Temat: Smaczne i zdrowe jedzenie.

Dziś będziemy mówić o sposobach zdrowego odżywiania się.Na początku obejrzyjcie proszę krótki filmik wprowadzający nas w tematykę dzisiejszej lekcji:

Na podstawie plakatów znajdujących się na rosyjskich stronach internetowych wymienimy główne zasady zdrowego odżywiania. Obejrzyjcie plakat a następnie przeczytajcie i zapiszcie wyrażenia przetłumaczone poniżej:

Культура питания – Kultura odżywiania się

– Следите за тем, что вы едите, где и как. Ешьте медленно, тщательно, пережевывая пищу – Kontrolujcie to, co wy jecie, gdzie i jak. Jedzcie mało, dokładnie, przeżuwając jedzenie

– Пищеварение начинается во рту! Чувство сытости начинается примерно через 20 – 30 минут после начала приёма пищи. Поэтому быстрая, торопливая еда, может стать причиной переедания, лишнего веса, болезней – trawienie zaczyna się w jamie ustnej! Uczucie sytości zaczyna się za 20 – 30 minut po rozpoczęciu jedzenia. Dlatego szybkie, pospieszne jedzenie może stać się przyczyną przejadania się, zbędnej wagi, chorób

– Красивая сервировка стола, неспешный приём пищи улучшают пищеварение – Ładnie nakryty stół, powolne jedzenie poprawiają trawienie

– Просмотр фильмов и других передач во время еды – плохая привычка! Теряется контроль за объёмом порции – oglądanie filmów i innych audycji podczas jedzenia – to zły nawyk! Traci się kontrolę nad wielkością porcji

Здоровое питание – Zdrowe odżywianie

– полезно есть на завтрак каши – korzystnie jest jeść na śniadanie kaszę

– чтобы хорошо спать и отдыхать ночью на ужин полезно есть только лёгкую пищу – żeby dobrze spać i odpoczywać nocą na kolację dobrze jest jeść tylko lekkie potrawy

– полезно есть продукты с разным вкусом, важно не есть много солённого, кислого и сладкого –  korzystnie wpływa jedzenie produktów o różnym smaku, ważne żeby nie jeść dużo słonego, kwaśnego i słodkiego

– человек должен выпивать в день 6 – 7 стаканов жидкости: молока, чая, воды – człowiek powinien wypić dziennie 6 – 7 szklanek płynów: mleka, herbaty, wody

– овощи, фрукты, ягоды, зелень – полезно есть каждый день – warzywa, owoce, jagody, zielenina – korzystnie jest jeść każdego dnia

– полезно есть разные продукты: овощи и фрукты, молочны продукты, мясо и рыбу, хлеб и крупы, растительное и сливочное масло – dobrze jest jeść różne produkty: warzywa i owoce, produkty mleczne, mięso i ryby, chleb i kasze, masło roślinne i śmietankowe

– перед едой нужно мыть руки с мылом – przed jedzeniem należy myć ręce mydłem

Obejrzyjcie proszę krótkie filmiki o zasadach prawidłowego odżywiania się:

Piszcie przez dziennik lub na adres: radkowska.zsckrjablon@gmail.com

Pozdrawiam

Urszula Rądkowska