Uncategorized

język rosyjski II CB

05.05.2020

Temat: Wybitni malarze rosyjscy i ich dzieła.

 

Zapoznajcie się z informacjami o wybitnych malarzach rosyjskich oraz ich obrazami:

Iwan Nikołajewicz Kramskoj ( ros. Иван Крамской ur. 1837 w Ostrogożsku, zm. 1887 w Petersburgu) – rosyjski malarz, krytyk i działacz artystyczny. Jako malarz specjalizował się w tematyce historycznej. Malował portrety (m.in. Lwa Tołstoja w 1873, Nieznajoma w 1883), a także obrazy religijne i sceny rodzajowe.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Iwan_Kramskoj

Иван Крамской „Неизвестная”

Иван Крамской „Портрет императрицы Марии Фёдоровны в жемчужном уборе”

Iwan Iwanowicz Szyszkin, ros. Иван Иванович Шишкин (ur. 25 stycznia 1832 w Jełabudze, zm. 20 marca 1898 w Petersburgu) – rosyjski malarz, pejzażysta, współzałożyciel stowarzyszenia Pieriedwiżników. Urodził się w Jełabudze (w dzisiejszym Tatarstanie), w rodzinie kupieckiej. Ukończył gimnazjum w Kazaniu. Jego ojciec po długich wahaniach zgodził się na podjęcie przezeń nauki malarstwa. Przez cztery lata studiował w Moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury, a następnie, w latach 1856–1860 w petersburskiej Cesarskiej Akademii Sztuk, którą ukończył z najwyższymi wyróżnieniami i złotym medalem za dwa obrazy pod wspólnym tytułem Widok z wyspy Valaam. Kukko. Akademia umożliwiła mu także w nagrodę kontynuację studiów za granicą. Szyszkin w swoich technikach malarskich do perfekcji opanował studium natury, wsławił się doskonałością w malowaniu drzew i lasów, był też wybitnym rysownikiem i grafikiem. Życie osobiste Szyszkina obfitowało w tragedie. Dwukrotnie żonaty, dwukrotnie owdowiał. Przedwcześnie zmarli także jego synowie. Swoich problemów jednak nie przelewał na płótno, jego pejzaże są pełne słońca i życia, co zresztą niektórzy jego przeciwnicy krytykowali, twierdząc, iż jego obrazy są jedynie kolorowymi pocztówkami. Sam zmarł w roku 1898 przy sztalugach, rozpoczynając nowy obraz.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Iwan_Szyszkin

Иван Иванович Шишкин „Лесные дали”

Walentin Aleksandrowicz Sierow (ros. Валентин Александрович Серов, ur. 19 stycznia 1865 w Petersburgu, zm. 5 grudnia 1911 w Moskwie) – rosyjski malarz, jeden z najznakomitszych portrecistów swoich czasów.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Walentin_Sierow

Валентин Александрович Серов „Девочка с персиками”

Archip Iwanowicz Kuindży (.ros. Архип Иванович Куинджи) (ur.15 stycznia/27 stycznia 1841 w Mariupolu, zm. 11 lipca/24 lipca 1910w Petersburgu) – rosyjski malarz greckiego pochodzenia, realista, tworzył głównie pejzaże. Urodził się w rodzinie szewca. Wcześnie odkrył zamiłowanie do malarstwa. Początkowo był samoukiem i zarabiał na życie retuszowaniem fotografii w Mariupolu, Taganrogu, Odessie i Petersburgu. W roku 1868 został przyjęty do Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W roku 1874 jego obraz „Śnieg” został nagrodzony brązowym medalem na wystawie malarstwa w Londynie. W tym samym roku jego obraz „Jezioro Ładoga” został przyjęty na wystawę w Sankt Petersburgu. W latach 1875-1879 uczestniczył w grupie pieriedwiżników. W latach 1894-1897 był profesorem Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 1897 poparł protesty studentów, za co został pozbawiony stanowiska profesora. W roku 1904 ustanowił fundację w wysokości 100 000 rubli z przeznaczeniem na 24 roczne stypendia.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Archip_Kuind%C5%BCy

Архип Иванович Куинджи „Берёзовая роща”

Wasilij Grigoriewicz Pierow (ros. Василий Григорьевич Перов; ur. 21 grudnia 1833/2 stycznia 1834 w Tobolsku, zm. 29 maja/10 czerwca 1882 w Kuźminkach) – rosyjski malarz, jeden z głównych założycieli grupy pieriedwiżników. Zajmował się malarstwem rodzajowym, pokazywał przede wszystkim problemy życia ludu rosyjskiego. Dzieła: Trojka, Odprowadzenie zmarłego, Łowcy ptaków, Ostatnia karczma na rogatce. Wyrażał też sprzeciw przeciwko systemowi (Wielkanocna procesja, Przyjazd guwernantki).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wasilij_Pierow

Василий Григорьевич Перов „Портрет Фёдора Достоевского”

 

Postarajcie się rozwiązać ćwiczenie – dobierzcie do obrazów właściwe tytuły i zapiszcie wraz z autorami.

Przyślijcie zdjęcie rozwiązanych ćwiczeń. Otrzymacie plusa z aktywności. Piszcie przez dziennik lub na adres: radkowska.zsckrjablon@gmail.com

Dla zainteresowanych polecam krótkie filmiki:

ПЕЙЗАЖИ.КАРТИНЫ ИЗВЕСТНЫХ ХУДОЖНИКОВ

Пейзажная живопись русских художников

Urszula Rądkowska