Uncategorized

język rosyjski II CB

29.04.2020

Temat: W Galerii Trietiakowskiej.

 

1.Informacje o Galerii Trietiakowskiej.

Państwowa Galeria Tretiakowska, ros. Государственная Третьяковская галерея, potocznie: Tretiakowka (Третьяковка) – muzeum sztuk plastycznych w Moskwie, założone w 1856 roku przez kupca Pawła Trietjakowa, gromadząca obecnie jedną z największych i najbardziej znaczących w świecie kolekcji dzieł rosyjskich sztuk pięknych (głównie malarstwo). Paweł Trietjakow zaczynał tworzyć swoją kolekcję sztuki w połowie lat 50. XIX wieku. Jego pasja z upływem lat doprowadziła do tego, że w 1893 otwarto dla szerokiej publiczności Moskiewską Miejską Galerię Pawła i Siergieja Trietiakowów. Kolekcja gromadziła 1276 obrazów, 471 rysunków i 10 rzeźb artystów rosyjskich oraz 84 obrazy zagranicznych mistrzów. W latach 1899-1906 budynek galerii otrzymał nowe fasady według projektu Wiktora Wasniecowa. 3 czerwca 1918 Galeria Tretiakowska została ogłoszona dobrem narodowym Rosji Radzieckiej i otrzymała nazwę Państwowa Galeria Tretiakowska. Dyrektorem muzeum został Igor Grabar. Przy jego aktywnym udziale w tym samym roku została założona fundacja, działająca do 1927 roku. Jej wkład był jednym z ważniejszych czynników powiększenia kolekcji. W 1928 przeprowadzono gruntowny remont ogrzewania i wentylacji, zaś w 1929 doprowadzono do budynku galerii elektryczność. W 1932 roku dobudowano trzy nowe sale. W czasie II wojny światowej część kolekcji ewakuowano do Nowosybirska. Od 1986 do 1995 galeria była zamknięta dla zwiedzających z powodu remontu. W roku 2006 Galeria Tretiakowska obchodziła swoje 150-lecie.

W Galerii Tretiakowskiej znajdują się obrazy mistrzów rosyjskiego malarstwa: Andriej Rublow, Ilja Riepin, Isaak Lewitan, Iwan Kramskoj, Wasilij Pierow, Nikołaj Gay, Iwan Szyszkin, Wiktor Wasniecow, Iwan Argunow.

Obejrzyjcie proszę filmiki z rosyjskich stron internetowych:

 

2.Rozwiązywanie ćwiczeń.

Postarajcie się wykonać ćwiczenie:

3.Podsumowanie.

Polecam obejrzenie prezentacji przygotowanej przez ucznia.

W Galerii Trietiakowskiej

Zainteresowanym uczniom polecam odwiedzenie stron:

https://ok.ru/video/86331230943

https://www.youtube.com/watch?time_continue=45&v=TSABiJryv0w&feature=emb_title

Przyślijcie rozwiązanie ćwiczenia 3. Otrzymacie plusa z aktywności.

Piszcie na dzienniku lub na adres: radkowska.zsckrjablon@gmail.com

Pozdrawiam

Urszula Rądkowska