Uncategorized

język rosyjski I PT

17.04.2020

Temat: Rodzaje sklepów i lokali usługowych.

Dziś zaczynamy nowy dział poświęcony zakupom. Tematy jakie będziemy poruszać są związane z naszym życiem codziennym, bo wszyscy robimy zakupy. Nauczymy się stosować wyrażenia związane z kupowaniem i sprzedawaniem, korzystać z usług i promocji, poznamy nazwy ubrań i urządzeń technicznych. Sumienne ćwiczenie i przygotowywanie się pozwoli wam w przyszłości zrobić zakupy w krajach rosyjskojęzycznych bądź też porozumieć się z rosyjskojęzycznymi sprzedawcami w Polsce. W tym dziale pojawi się wiele zwrotów i wyrażeń bardzo przydatnych na egzaminie maturalnym.

Na początku poznamy rodzaje sklepów i lokali usługowych.

1.Wprowadzenie słownictwa.

Na początku obejrzyjcie proszę krótki filmik na rosyjskich stronach internetowych dotyczący rodzajów sklepów. Powtórzcie je głośno.

„Какие бывают магазины”

https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=g8dZHVUzTtw&feature=emb_title

2.Utrwalenie i zapisanie nazw sklepów.

Do tematu przygotowałam prezentację. Na 2 slajdzie znajdziecie nazwy miejsc, w których robimy zakupy. Zapiszcie je. Następnie pojawią się rodzaje sklepów. Zapiszcie je również i postarajcie się przetłumaczyć na język polski. Pomogą wam w tym zdjęcia. Dla zainteresowanych uczniów zamieściłam pod każdą nazwą sklepu przykłady produktów, które można w nich kupić. Znajomość ich nie jest wymagana. Kopię slajdów znajdziecie w wersji WORD.

PREZENTACJA:  sklepy, zakupy

Sklepy – slajdy z prezentacji WORD

Dla zainteresowanych uczniów przygotowałam kilka plakatów z rodzajami sklepów. Zachęcam do zapoznania się.

PLAKATY sklepy – plakaty

3.Ćwiczenie umiejętności rozumienia tekstu słuchanego.

Posłuchajcie dwukrotnie nagrania nr 69 (ćw.1 str. 88) i postarajcie się powiedzieć, gdzie znajdują się autorzy siedmiu wypowiedzi i wskazać te miejsca na mapie.

Zapoznajcie się z tabelą „Liczebniki z rzeczownikami”.

SKLEPY ( sklepy – karta pracy

NAGRANIE 69

4.Podsumowanie.

W celu utrwalenia nazw sklepów możecie obejrzeć krótki filmik:

„Обучающее видео для детей .Страна знаний. Находим магазины для покупок”

https://www.youtube.com/watch?time_continue=15&v=FdpAeE1QZ0I&feature=emb_title

Piszcie na dzienniku lub na adres: radkowska.zsckrjablon@gmail.com

Miłej pracy!

Urszula Rądkowska