Uncategorized

język rosyjski I F4R, I P4, I B4

22.05.2020

Temat: Powtórzenie wiadomości.

 

Celem dzisiejszej lekcji jest utrwalenie leksyki i wyrażeń związanych z tematyką poczty, składania życzeń i gratulacji, prezentów, pocztówki z wakacji oraz nazw państw i narodowości. Przygotowałam słowniczki z poszczególnych tematów. Powtórzcie wyrażenia, odmiany czasowników, obejrzyjcie filmiki i postarajcie się rozwiązać kartę pracy. Wszystko już doskonale znacie.

Почта – poczta

Почтальон – listonosz; почтовый ящик – skrzynka pocztowa; посылка – paczka; окошко – okienko pocztowe; денежный перевод – przekaz pieniężny; письмо – list; открытка – pocztówka; почтовая марка – znaczek pocztowy; телеграмма – telegram; конверт – koperta; адрес отправителя – adres nadawcy; адрес получателя – adres odbiorcy; игдекс – kod

Пожелания – życzenia

Поздравлять-

składać życzenia, gratulować

Желать – życzyć
Я поздравляю

Ты поздравляешь

Он, она поздравляет

Я желаю

Ты желаешь

Он, она желает

Мы поздравляем

Вы поздравляете

Они поздравляют

Мы желаем

Вы желаете

Они желают

Поздравлять – кого? – меня, тебя, его, её, нас, вас, Вас, их, маму, сестру, бабушку, папу, дедушку, дядю, родителей

Поздравлять – с чем? – с Новым годом (z okazji Nowego Roku), с Рождеством (z okazji Bożego Narodzenia), с днём рождения (z okazji urodzin), с именинами (z okazji imienin), с праздником (z okazji świąt), с Женским днём (z okazji Dnia Kobiet), с годовщиной свадьбы (z okazji rocznicy ślubu), с окончанием школы (z okazji ukończenia szkoły), с поступлением в среднюю школу (z okazji rozpoczęcia nowej szkoły), с получением диплома (z okazji otrzymania dyplomu)

Желать – кому? – мне, тебе, его, её, нас, вас, Вас, их, подруге, Тамаре, тёте, папе, брату, другу, учтителям

Желать – чего? – здоровья (zdrowia), счастья (szczęścia), радости (radości), удачи (powodzenia), благополучия (pomyślności), радостных дней (radosnych dni), любви (miłości), много денег (dużo pieniędzy), успехов (sukcesów) (в работе – w pracy, в учёбе – w nauce, в личной жизни – w życiu osobistym)

Подарки – prezenty:

Срезанные цветы – kwiaty cięte; Комнатные цветы – kwiaty doniczkowe; Букет цветов – bukiet kwiatów; Книга – książka; Наручные часы – zegarek na rękę; Фотоальбом – album fotograficzny; Ювелирные изделя – wyroby jubilerskie; Серьги – kolczyki; Браслет – bransoletka ; Цепочка – łańcuszek; Кружка – kubek; Фотоаппарат – aparat fotograficzny; Шоколадки – czekoladki; Компакт диск – płyta kompaktowa; Компьютерная игра – gra komputerowa; Шнурок для телефона – smycz do telefonu; Роликовая доска – deskorolka; Косметика – kosmetyka; Носки – skarpetki; Бумажник – portfel; Телефон – telefon

Дарить (кому? – маме, сестре, подруге, папе, дедушке, брату, родителям, мне, тебе, ему, ей, нам, вам, им)  – dawać w prezencie (darować)

Подарить (кому? – тёте, дяде, другу, учителям)  – podarować

Получить (от кого? – от мамы, от подруги, от бабушки, от парня, от родителей) – otrzymać, dostać

Открытка с каникул – pocztówka z wakacji

Передаю привет из….(Лондона, Кракова, Парижа) – Przesyłam pozdrowienia z … (Londynu, Krakowa, Paryża); Хочу передать тебе горячий привет из….(Франции, Испании, Греции) – Chcę przekazać gorące pozdrowienia z …(Francji, Hiszpanii, Grecji); Я отдыхаю …(на острове, на море, на озере, в горах, в городе Закопане, в деревне) – Ja odpoczywam…(na wyspie, nad morzem, nad jeziorem, w górach, w mieście Zakopane, na wsi); Я на экскурсии – Jestem na wycieczce; Здесь очень красиво – Tutaj jest bardzo ładnie; Море прекрасное – Morze przepiękne; Много памятников – Dużo zabytków; Интересные люди – Interesujący ludzie; До сих пор я посетил (посетила)…. – Do tej pory zwiedziłem (zwiedziłam)…; Больше всего мне понравился… – Najbardziej spodobał mi się…; Погода замечательная – Pogoda wyśmienita; С погодой мне повезло – Z pogodą mi się udało; Светит солнце, стоит жара – Świeci słońce, jest upał; С погодой мне не повезло – Z pogodą mi się nie udało; Идёт дождь, дует ветер – Pada deszcz, wieje wiatr; Посещаю город – Zwiedzam miasto; Я увидел (увидела) много интересных мест – Zobaczyłem (zobaczyłam) wiele interesujących miejsc; Я загораю на пляже – Opalam się na plaży; Я гуляю по городу – Spaceruję po mieście; Здесь особая атмосфера – Tutaj panuje wyjątkowa atmosfera; Я прекрасно отдохнул (отдохнула) – Ja wspaniale odpocząłem (odpoczęłam); Впечатлений море – Morze wrażeń; У меня много фотографий – Mam dużo zdjęć; Всё покажу когда вернусь – wszystko pokażę kiedy wrócę; Когда вернусь, опишу всё в имейле подробнее – Kiedy wrócę opiszę wszystko dokładniej w e – mailu; Жаль, что тебя здесь нет – Szkoda, że ciebie tu nie ma; Целую, до встречи – Całuję, do zobaczenia

Narodowości – национальности

Страна – kraj Мужчина

mężczyzna

(он)

Женщина

kobieta

(она)

Жители

mieszkańcy

(они)

Tłumaczenie nazwy kraju
Россия россиянин россиянка россияне Rosja
Польша поляк полька поляки Polska
Чехия чех чешка чехи Czechy
Словакия словак словачка словаки Słowacja
Литва литовец литовка литовцы Litwa
Беларусь белорус белоруска белорусы Białoruś
Украина украинец украинка украинцы Ukraina
Германия немец немка немцы Niemcy
Венгрия венгр венгерка венгры Węgry
Англия англичанин англичанка англичане Anglia
Дания датчанин датчанка датчане Dania
Франция француз француженка французы Francja
Испания испанец испанка испанцы Hiszpania
Австрия австриец австрийка австрийцы Austria
Армения армянин армянка армяне Armenia
Швеция швед шведка шведы Szwecja
Румыния румын румынка румыны Rumunia
Италия итальянец итальянка итальянцы Włochy
Греция грек гречанка греки Gracja
Турция турок турчанка турки Turcja
США (Соединённые Штаты Америки) американец американка американцы USA (Stany Zjednoczone Ameryki)

 

 

Zagrajcie w grę językową:

https://learningapps.org/watch?v=prpwo1nrt20

Przygotowałam dla was również prezentację. Znajdziecie w niej zabawy quizowe. Po każdym slajdzie jest rozwiązanie. Sprawdźcie siebie! Powodzenia!

PREZENTACJA – powtórzenie – quiz, poczta, życzenia

Rozwiążcie kartę pracy:

KARTA PRACY – powtórzenie, poczta, życzenia, narodowości

Rozwiązanie prześlijcie jeszcze dziś na adres: radkowska.zsckrjablon@gmail.com

Karta pracy podlega ocenie. Proszę również o nadesłanie dziś wszystkich zaległych prac.

Piszcie również na dzienniku. Na poprawę ocen możecie wykonać dodatkowe prace z tematów bieżących lub też z dzisiejszego powtórzenia, z danego działu: prezentacje multimedialne, plakaty, krzyżówki, gry językowe na https://learningapps.org/

Dodatkowe prace możecie przesłać w późniejszym terminie.

Pozdrawiam

Urszula Rądkowska