Uncategorized

Język polski, Klasa III CB

11.05.2020

Język polski – klasa III CB

Temat: Dokument nazistowskich zbrodni – Zofia Nałkowska „Profesor Spanner”.

Czas realizacji: 1 godz. lekcyjna

Dzisiaj poświęcimy kolejną lekcję na analizę dzieła Zofii Nałkowskiej „Medaliony”.

  1. Na podstawie przeczytanego opowiadania „Profesor Spanner” odpowiedz w zeszycie na pytania:
    a) Kim był profesor Spanner?
    b) Czym zajmował się tytułowy bohater?
    c) W jaki sposób profesor opowiada o swojej pracy?

Sam tytuł „Medaliony” pochodzi od medalionów umieszczanych na grobach, tj. portretów zmarłych. Nałkowska chciała zapewne, by jej dzieło było swoistym pomnikiem pamięci, świadczącym o ludziach, którym dane było żyć w czasie wojennej zawieruchy, którzy naocznie zetknęli się z grozą okrutnej wojny.

Ludzie ludziom zgotowali ten los – analiza motta:

Motto książki pochodzi z opowiadania pt. „Dorośli i dzieci w Oświęcimiu”. Wyczuwa się w nim refleksję przesiąkniętą goryczą i pytanie – jak to mogło się stać? Jak człowiek mógł tak skrzywdzić i upokorzyć drugiego człowieka? Motto Nałkowskiej to bezmiar przerażenia, że przedstawione obrazy są dziełem człowieka, że ludzie stworzyli faszyzm, hitleryzm, piece i miejsca kaźni, że są autorami tak strasznej rzeczywistości.

„Medaliony” to książka napisana z wielką prostotą, szczerością i surowością stylu – niepokojąca, przerażająca obrazami i skalą zbrodni dokonywanych w czasie II wojny światowej. Na tle literatury poświęconej ogromowi wojennego nieszczęścia książka ta jest świadectwem o szczególnie mocnym wydźwięku. Przekazują one zło i uczą, że należy użyć wszelkich środków, aby w przyszłości ustrzec ludzi na całym świecie przed podobną tragedią.

  1. Obejrzyj film, w którym reżyser pokrótce przedstawił jakby streszczenie trzech opowiadań Zofii Nałkowskiej („Dwojra Zielona”, „Wiza” i „Człowiek jest mocny”), czyniąc to w paradokumentalnej formie: aktorzy pojawiają się przed kamerą i opisują swe losy widzowi. Prawdopodobnie w taki sam sposób Zofia Nałkowska poznała opisane w opowiadaniach historie: https://www.youtube.com/watch?v=jf_qkEXrxKs

Dla chętnych:

– do przeczytania ciekawy artykuł „Tajemnica profesora Spannera” https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1500983,1,tajemnica-profesora-spannera.read

Wszelkie pytania dotyczące tematu oraz wykonane zadanie proszę kierować na grupę, dziennik elektroniczny lub mój adres mailowy: msemeniuk@onet.pl.

Pozdrawiam, Małgorzata Semeniuk