Uncategorized

Język polski klasa I B4

Informacja dla uczniów dotycząca nauki zdalnej.

Przypominam, że z języka polskiego realizujemy zagadnienia dotyczące „Makbeta” W. Szekspira. We wcześniejszej korespondencji prosiłam Was o wypełnienie otrzymanych karty pracy. Przed wypełnieniem kart pracy, proszę dokładnie przeczytać wskazówki do pracy z tekstem, które Wam wysłałam.

Uczniom, którzy nie wypożyczyli lektury podaję link, pod którym znajdziecie tekst dramatu w wersji online  https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=makbet

W szkole oglądaliśmy teatralną wersję „Makbeta” w reż. Andrzeja Wajdy z roku 1969, ale dzisiaj polecam Wam do obejrzenia klasyczną  adaptację dramatu w reż.  Romana Polańskiego z 1971. Film możecie obejrzeć na  https://www.cda.pl/video/56475067

Dodatkowo bardzo zachęcam do obejrzenia spektaklu  „Szekspir Forever”, który jest dostępny na stronie https://teatrtv.vod.tvp.pl/43987503/szekspir-forever Przedstawienie miało premierę na scenie Teatru Polskiego w Warszawie w 2011 roku. Spektakl jest telewizyjną wersją monodramu Andrzeja Seweryna.

Spektakl będzie dla Was taką powtórką z twórczości Szekspira. Znajdziecie tam informacje na temat Szekspira, teatru szekspirowskiego, najważniejsze tematy twórczości angielskiego pisarza: zazdrość i zdradę, pragnienie władzy, miłość, samotność i szaleństwo zmysłów. Wysłuchacie najważniejszych monologów z dzieł Szekspira, m. in. z „Hamleta”- Być albo nie być… ( który omawialiśmy na lekcji), czy też z „Makbeta” w którym Lady Makbet czyta list od męża i wiele innych. Po obejrzeniu spektaklu będzie Wam łatwiej wykonać otrzymane zadania. Bardzo polecam!

Do 25 marca realizujcie zadania, które zostały Wam przesłane drogą elektroniczną.

Pozdrawiam

Bożena Kusiuk