Uncategorized

język polski III FT

24.06.2020. Temat: Wojna i okupacja w kulturze i literaturze. Wprowadzenie.

Przegrana kampania wrześniowa w 1939 roku, położyła kres istnieniu II Rzeczpospolitej. Mimo okupacyjnego terroru na terenach Polski działały instytucje Polskiego Państwa Podziemnego, funkcjonowało tajne szkolnictwo, ukazywały się nielegalne czasopisma i książki.

Literatura , którą będziecie poznawać już od września, stanowi świadectwo mrocznego czasu okupacji. Dzisiejsza lekcja ma na celu ogólne wprowadzenie to powyższej tematyki oraz zachęcenie do sięgnięcia do tekstów kultury, które tę tematykę podejmują.

Przeczytaj informacje zamieszczone w podręczniku – s.128

  • ZUPEŁNIE INNA WOJNA
  • ŻYCIE POD OKUPACJĄ – OFICJALNE
  • ŻYCIE POD OKUPACJĄ – NIEOFICJALNE
  • ŻYCIE NA EMIGRACJI

Obejrzyj film dokumentalny – Dokument Auschwitz – podróż do Piekła.

https://www.youtube.com/watch?v=UF5OnVxH49Q

 

Zachęcam was byście część wolnego czasu podczas wakacji przeznaczyli przeczytanie lub obejrzenie wartościowych pozycji tematycznie związanych z okresem II wojny światowej i ukazujących ówczesne realia.

Oto kilka propozycji:

„Życie jest piękne” – włoski film z 1997 roku w reżyserii Roberta Benigniego. Reżyser zagrał w nim też główną rolę i był współautorem scenariusza. –  Zamknięty w obozie koncentracyjnym wraz z synem Guido próbuje przekonać chłopca, że okrutna rzeczywistość jest jedynie formą zabawy dla dorosłych. Film dostał 3 nagrody Oscar, 21 innych nagród i 21 nominacji.

„Pianista” – dramat wojenny z 2002 roku w reżyserii Romana Polańskiego, koprodukcja francusko-niemiecko-polsko-brytyjska. Film jest adaptacją autobiografii pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia Władysława Szpilmana. Film dostał 3 nagrody Oscar, 34 inne nagrody i 33 nominacje.

„Chłopiec w pasiastej piżamie” – książka Johna Boyne`a. Wstrząsająca historia pięknej przyjaźni na przekór złu szalejącej wojny. Dwóch chłopców i dwa światy… Obaj urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktował ich do pewnego czasu zupełnie inaczej. Bruno, syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości, że ona trwa tuż obok, pochłania ofiary. Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo, przyszłość oraz członków rodziny. Spotkanie chłopców ma wymiar symboliczny. Odbywa się na granicy dwóch światów. Okazuje się, że przekroczenie jednego z nich powoduje, że stają się równi, ale na pewno nie szczęśliwsi.

„Chłopiec w pasiastej piżamie” – amerykańsko-brytyjski film z 2008 roku. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Mark Herman. Film jest adaptacją książki.

„Katyń” – polski film wojenny z 2007 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, który przedstawia zbrodnię katyńską. Zdjęcia do filmu rozpoczęto 3 października 2006, a ukończono 9 stycznia 2007. Uroczysta premiera filmu odbyła się 17 września 2007 w Warszawie, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku.

„Odpływający ogród. Opowiadania zebrane”. Ida Fink. – w skład tomiku weszły głośne i nagradzane na świecie opowiadania z tomów Skrawek czasu, Ślady oraz sześć nowych tekstów.  To najpełniejszy zbiór utworów pisarki, która ukazuje świat Holokaustu, świat skazanych na śmierć, od wewnątrz, widziany oczami ofiar i tych nielicznych ocalonych do następnego razu. Nie ma w jej opowiadaniach epatowania brutalnością i okrucieństwem, nie ma wzniosłości ani patosu. Jest skupienie na szczególe, wrażliwość i głęboka prawda psychologiczna.

Pozdrawiam i życzę udanych wakacji

Katarzyna Nowak