Uncategorized

Język polski, 22.06.2020 r.

Drodzy Uczniowie,

dzisiaj spróbujemy odtworzyć wizerunek współczesnej kobiety kreowany przez czasopisma.

Temat: Proza młodego pokolenia – Marta Dzido „Małż”.

  1. Jakie wyzwania niesie dla kobiet współczesny świat? Zastanów się nad odpowiedzią.
  2. Marta Dzido – polska pisarka i reżyserka, dziennikarka TVP Kultura.

W 2008 ukończyła montaż w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Debiutowała mini-powieścią o aborcji pt. „Ślad po mamie”, zamieszczoną w antologii „Proza życia” (2003) i wznowioną jako osobną książkę – pod hasłem aborcyjnego coming outu – w 2006. Powieść „Małż” jest jej debiutem książkowym. Publikowała m.in. w „Ha!arcie”, „Przekroju”, „Feminotece” i „Lampie”.

Zawodowo zajmuje się realizacją i produkcją różnych form filmowych i telewizyjnych. W swoim dorobku ma filmy krótkometrażowe, m.in. impresje o swojej córce Weronice „Jeden dzień z życia małej dziewczynki” (2002) oraz film o prawach dziecka „To my” (2004). Zrobiła reportaż o Paktofonice dla TVP Kultura, film dokumentalny o Józefie Henie, jest również autorką zdjęć do filmu dokumentalnego o aborcji „Podziemne państwo kobiet”. Jest ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W 2007 dostała stypendium Homines Urbani oraz Ministra Kultury w dziedzinie literatura (2007). W 2019 r. została laureatką Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2019 (EUPL), której celem jest zwrócenie uwagi na kreatywność i bogactwo europejskiej literatury współczesnej, promocja i obieg literatury w Europie oraz zwiększanie zainteresowania zagranicznymi utworami literackimi za powieść „Frajda”.

  1. Ekspiacja pokolenia Nic

„Małż” to krytyczna powieść o małżach – współczesnych, szybkich związkach przed – i małżeńskich oraz ich rozpadzie. Bohaterka fabuły Magda, opowiada o swojej złości na Warszawę, kolorowe media, modę, frustrującą makpracę, które negatywnie wpływają na relacje między partnerami. To także powieść o dyskryminacji kobiet oraz o terrorze piękności. Małż jest kolejnym tekstem – głosem młodego pokolenia, bez ogródek wskazującym głupotę naszej rzeczywistości. Krytycznym, odważnym, antykonsumpcyjnym, pełnym gniewu.

Powieść „Małż” została wydana w dwóch różnych wersjach z różnymi okładkami i zakończeniami. Na rynku istnieją zatem dwie różne wersje książki. W kwietniu 2005 roku ukazało się wydanie z zakończeniem pesymistycznym (kolory brązowo-błękitne), w maju wydanie z zakończeniem optymistycznym (kolory fioletowo-zielone). Okładki projektowała znana artystka młodego pokolenia Anna Ostoya.

  1. Zapoznaj się z fragmentami powieści ( str. 154 w podręczniku).
  2. Na podstawie lektury odpowiedzcie na następujące pytania:

– Czym zajmuje się zawodowo bohaterka powieści?

– Jakie mechanizmy show-biznesu odsłania?

– Jakie są jej warunki pracy?

– Od czego zależy możliwość utrzymania pracy?

– Czy przypadek Magdy jest jednostkowy, czy jest ona reprezentantką szerszego grona?

  1. Wnioski

Współczesna kobieta często w pracy spotyka się z nieetycznym postępowaniem, w które zostaje wciągnięta, jeśli chce ją utrzymać. Proponuje się jej kiepskie warunki, niewielkie zarobki, a długość okresu zatrudnienia może być zależna od kaprysu klienta i pracodawcy.

  1. Analiza drugiego fragmentu ( str. 156 ) – wpływ „babskich” gazet na modelowanie ideału kobiety.

Ceną za piękno zewnętrzne są wyrzeczenia i umartwienia, np. diety, mordercze ćwiczenia fizyczne i ciągła walka ze sobą. Warto zabiegać o piękny wygląd, ale nie może to stać się głównym celem życia, należy także rozwijać się duchowo.

  1. Dokonajcie charakterystyki stylu i słownictwa, którymi posługuje się bohaterka powieści.

Przejrzyjcie czasopisma i zastanówcie się, jaki wizerunek współczesnego mężczyzny się z nich wyłania.

Pozdrawiam

Agnieszka Piekarska