Uncategorized

język polski 2 FTP

2.06.2020

Temat: Nawet dżungla chciała jego śmierci… Coppola czyta Conrada. (2 godz. lekcyjne)

Dzień dobry,

Dzisiaj i na kolejnych zajęciach obejrzymy i omówimy jedną z ekranizacji „Jądra ciemności” Conrada. Na samo obejrzenie filmu macie zaplanowane 4 godz. lekcyjne- film trwa 180 minut, także proszę wykonywać zaplanowane zadania systematycznie.

Wstęp:

„Jądro ciemności” doczekało się dwu ekranizacji.

W marcu 1993 roku ukazała się dość wierna adaptacja filmowa powieści Conrada. Heart of Darknes” wyreżyserował Nicolas Roeg, a za scenariusz odpowiedzialny był Benedict Fidzgerald.

Na szczególną uwagę zasługuje obsada Jądra ciemności. Otóż w rolę Marlowa wcielił się Tim Roth, późniejszy ulubiony aktor Quentina Tarantino, a Kurtza zagrał John Malkovich. Jednak obraz ten nie miał swojej premiery kinowej, ponieważ przeznaczony był na tzw. „mały ekran”.
Prawdziwym arcydziełem i jednym z najważniejszych obrazów w dziejach kinematografii był jednak film „Czas Apokalipsy” z 1979,  w reż. Francisa Forda Coppoli.

Polecenie:

Przeczytaj informacje na temat reżysera Francisa Forda Coppoli oraz wprowadzenie do analizy filmu, które znajdziesz w podręczniku, temat 37, s. 202.

Autorem scenariusza do Czasu Apokalipsy  Coppoli był John Milius

W filmie zagrały same gwiazdy światowego kina :Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen, Laurence Fishburne, Dennis Hopper, Harrison Ford.

Czas akcji słynny reżyser przeniósł do lat 70., a konkretnie – do przegranej przez Amerykanów wojny w Wietnamie. Kapitan Willard (Martin Sheen) został wysłany z misją specjalną do serca konfliktu, aby odnaleźć i zlikwidować w dżungli pułkownika armii amerykańskiej, stojącego na czele rebelianckiej armii. Kapitan na zwiadowczej łodzi zmierza w górę rzeki, aby dostać się jak najbliżej obozu pułkownika Kurtza. Tak w skrócie można streścić fabułę Czasu Apokalipsy.

Opowieść oparta na dziewiętnastowiecznym dziele Conrada uzyskała nową wymowę poprzez umieszczenie jej w realiach wojny wietnamskiej, nie tracąc swojego pierwotnego przesłania.

Film ten jest uznawany za jeden z najważniejszych w historii kina. Wielu krytyków uważa go za szczyt możliwości reżyserskich, aktorskich a także muzycznych (oglądając film zwróć uwagę na słynną scenę przelotu kolumny helikopterów przy akompaniamencie muzyki Richarda Wagnera).

Film uzyskał sześć nominacji do Oscara i dwie statuetki.

O kłopotach z adaptowaniem dzieł Josepha Conrada możesz poczytać na stronie CULTURE.PL

https://culture.pl/pl/artykul/o-klopotach-z-adaptowaniem-dziel-josepha-conrada

Polecenia:

Przed obejrzeniem filmu:

  1. Zbierz podstawowe informacje o tzw. wojnie indochińskiej.
  2. Opracuj informacje o mordzie rytualnym.
  3. Dowiedz się, kim był Ryszard Wagner ( informacje znajdziesz w podręczniku, na s.129)

Zrób notatkę z zajęć w zeszycie przedmiotowym.

Na kolejnych zajęciach rozpoczniemy oglądanie filmu Coppoli.

Pozdrawiam- Bożena Kusiuk