Uncategorized

Informatyka 1B4, 1P4, 1CG

Data lekcji 17.04.2020r. i 24.04.2020r.

Temat: Strony internetowe – rozdzielanie wyglądu od treści.

Liczba godzin – 2.

1 godzina realizacji 17.04.2020r

Po zrealizowaniu tego tematu: przypomnisz sobie: znaczniki HTML, zrozumiesz czym są kaskadowe arkusze stylów, nauczysz się używać kaskadowych arkuszy stylów, będziesz potrafił za pomocą stylów ustalać parametry czcionek, akapitów, grafik.

Przy realizacji tego tematu pomocne będzie przypomnienie wiadomości z gimnazjum w tym celu zamieszczam wam link do podręcznika informatyki klasy VIII https://ebook.migra.pl/dlaucznia.php?book=68 (od strony 210 – 218) – ponieważ te same treści były realizowane w gimnazjum. Zamieszczam wam również jako załączniki 1. podstawowe znaczniki (tagi) HTML z atrybutami, oraz plik z gimnazjum Style CSS.pdf jako załącznik 2. (podręcznik do Gimnazjum wyd. Migra).

Potrzebne narzędzia do realizacji tematu: edytor tekstu (systemowy Notatnik lub dowolny edytor HTML), przeglądarka internetowa, podręcznik.

Wykonuj polecenia i ćwiczenia zgodnie z przedstawioną kolejnością;

  1. Przeczytaj temat z podręcznika od strony 205 – 209. Zapisz w zeszycie: Język CSS (kaskadowy arkusz stylów opisuje graficzną formę strony internetowej.
  2. Po przeczytaniu pkt. 1 postaraj się odpowiedzieć jakie zalety ma CSS i zapisz w zeszycie to w co najmniej dwóch zdaniach.
  3. W folderze zdalne nauczanie na waszej chmurze w materiałach w folderze materiały znajduje się plik (strony-www.exe) samo rozpakowujący zawierający dwa filmy „Tworzenie strony internetowej w języku html” oraz „Kaskadowe arkusze stylów CSS”. Po pobraniu pliku otwórz i obejrzyj pierwszy film, który przypomni wam jak tworzymy stronę internetową. Po obejrzeniu drugiego filmu i przypomnieniu sobie tematu z gimnazjum „Arkusze stylów” umieszczonym w załączniku 2 będziesz bez problemów potrafił umieszczać style na stronach tworzonych przez ciebie.
  4. Przy realizacji pkt. 2 „Jak wstawiać styl?” proszę zwrócić uwagę, że w naszym temacie skoncentrujemy się na zewnętrznym arkuszu, który pozwala na formatowaniu elementów występujących wielokrotnie na wielu stronach. Przeczytaj uważnie tekst i w punktach zapisz w zeszycie co należy wykonać.
  5. Z folderu rozdział VII zamieszczonego w waszej Chmurze skopiuj do swojego komputera cały folder CSS i zapoznaj się z jego zawartością. Otwórz pliki HTML (Słowacki, Mickiewicz, Norwid) i odpowiedz sobie jak te strony wyglądają. W katalogu CSS skopiowanym na wasz komputer utwórz plik tekstowy (Notatnik lub Notepat++) o nazwie arkusz.css (w rozszerzeniu pliku wpisujemy rozszerzenie css). Następnie edytuj pliki (Słowacki, Mickiewicz, Norwid) i w pierwszej dopisz (podręcznik str. 206 <link rel=”Stylesheet” type=”text/css” href=arkusz.css”/>)

Punkty 23.3, 4, 5 z podręcznika zrealizujemy na następnej lekcji. Mam nadzieję, że przypomnieliście sobie dzięki udostępnionym materiałom jak tworzymy stronę internetową oraz jak wykorzystujemy style CSS. Otwórzcie stare pliki, które tworzyliście w gimnazjum związane z projektowaniem strony internetowej, wtedy na pewno wszystko będzie oczywiste.

Załącznik 1; OPIS ZNACZNIKÓW

Załącznik 2. Style CSS

Cezary Górczyński