Uncategorized

Informatyka 1B4, 1P4, 1CG

Data lekcji 5.06.2020r.

Temat: Przykład programowania w Pascalu.

Liczba godzin – 1.

1 godzina realizacji 5.06.2020r

Po zrealizowaniu tego tematu: będziecie tworzyć proste programy w języku wysokiego poziomu, poznacie podstawowe typy danych Pascala, będziecie stosować instrukcję przypisania i korzystać z operatorów arytmetycznych, w tworzonym programie użyjecie pętli i instrukcji przypisania.

Potrzebne narzędzia do realizacji tematu:, komputer z zainstalowanym programem Pascal lub Free Pascal, podręcznik.

Przypomnij sobie z gimnazjum czym jest język programowania: Specjalny język służący do pisania programów komputerowych. Jest on zbiorem określonych instrukcji i zasad składni.

Ze względu na poziom wykonania programu języki dzielimy na:

– wysokiego poziomu np. Pascal, C++, Python, PHP, JavaScript.

języki niskiego poziomu (wewnętrzne) np. asamblery.

Komputer nie rozumie programu napisanego za pomocą języka wysokiego poziomu. Komputer potrafi wykonywać tylko instrukcję zapisane w języku wewnętrznym zrozumiałym dla procesora. Proces tłumaczenia programu zapisanego w języku wysokiego poziomu na język wewnętrzny nz. translacją. Przebiega ona w dwóch formach kompilacji (Pascal) lub interpretacja (Scretch)

Do realizacji tematu użyj darmowy Free Pascal (znajdziesz go na stronie internetowe freepascal.org).

Przeczytaj uważnie tekst z podręcznika zamieszczony na str. 236 – 238. Zwróć uwagę na budowę programu w tym języku. Składa się on z:

  • opcjonalnego nagłówka program i jego nazwy (wymyślonej przez progrmistę,
  • sekcji deklaracji bibliotek np. uses Crt;,
  • sekcji deklaracji zmiennych – po słowie var muszą być określone ich nazwy i ich typy np.
    var x , y , z : Real ;
  • instrukcja do wykonania – blok instrukcji  zaczynają się słowem Begin, a kończąca słowem (z kropką nakońcu).

Zapisz w zeszycie ważne cechy Pascala i zwróć szczególną uwagę na operatory: przypisania, porównywania i operatory arytmetyczne. Wypisz również podstawowe typy danych.

Realizując punkty 28.1, 28.2, 28.3 Przeczytaj uważnie tekst ze strony 238 – 235.

Wykonuj polecenia i ćwiczenia ze wskazaną kolejnością

  1. Uruchom Pascala File®New
  2. Przeanalizuj punkt „28.1. Wartość bezwzględna” w którym program sprawdza czy liczba jest mniejsza od zera. Przepisz kod źródłowy do nowo otwartego okna Pascala zamieszczonego na ryc. 26. Przeanalizuj jakie polecenia w programie zostały użyte.
  3. W punkcie „28.2 Parzystość liczby” – program bada parzystość liczby naturalnej. Zwróć uwagę na warunek jaki został postawiony. Gotowy kod macie zamieszczony na str. 239 Ryc. 28.
  4. Przeczytaj i przeanalizuj pkt. 28.3 „Pętla w Pascalu”. Pętle zastosowano do wypisania wszystkich dzielników liczby naturalnej. Gotowy kod macie zamieszczony na str. 240 Ryc. 29.

Aby skompilować zapisany kod źródłowy wystarczy nacisnąć przycisk F9, uruchomienie programu  Ctrl + F9 (możliwe tylko wtedy, gdy kod jest możliwy do skompilowania czyli nie ma błędów).

Cezary Górczyński