Uncategorized

Informatyka 1B4 03.04.2020

Szanowna Młodzieży!

Temat: Projektowanie bazy danych.

Zaczynamy nowy dział tj. bazy danych. Do pracy będzie nam potrzebny program Microsoft Access. Dobrze byłoby gdyby każdy z Was, w miarę możliwości zainstalował go sobie.

Bazy danych są potrzebne wszędzie tam gdzie zachodzi potrzeba zapisania i szybkiego dostępu do dużej ilości danych czyli np. w dużych sklepach, hurtowniach, magazynach. Jest to program w pewnym sensie podobny do poznanego już przez Nas Excella.

Jeżeli chcemy się nauczyć Accessa to musimy wiedzieć czym się ten program różni od Excela. Access jest programem który służy do tworzenia baz danych. Większość ludzi wie że bazę danych można także zbudować w Excelu. Wobec tego powstaje pytanie: Kiedy należy używać Excela a kiedy Accessa?

Drugie pytanie jakie możemy zadać to: po co mi Access skoro mogę to samo robić w Excelu? Odpowiedź jest banalna. Access jest o wiele szybszym i wygodniejszym programem jeżeli chcesz stworzyć bazę danych. Mało tego, Access umożliwia nam na stworzenie o wiele większych baz danych niż Excel.to cztery powody dla których Access jest lepszy od Excela:

Przedstawiam Wam cztery powody dla których warto poznać ten program:

 1. Access może za nas automatycznie nadać ID każdemu wierszowi.
 2. Access pozwala na stworzenie dużo większej bazy danych niż Excel.
 3. Możemy tworzyć relację między tabelami w Access.
 4. Access umożliwia  za pomocą relacji zobaczyć co jest w innej tabelce, nawet nie otwierając tej drugiej tabelki,
  oraz wiele innych funkcji, które sprawiają że Access jest o wiele wygodniejszym programem do tworzenia baz danych.
  Program jest w pakiecie Microsoft Office, także większość z Was może mieć go zainstalowanego na komputerze i nawet o tym nie wiecie. Poszukajcie.
  Przesyłam wam link do filmu instruktażowego. Na podstawie tego filmu stwórzcie prostą bazę danych na której dalej będziemy pracować. Na zakończenie działu poproszę Was o przesłanie stworzonej bazy danych.
  https://www.youtube.com/watch?v=0JYWO5PHUeU

Pozdrawiam,w razie pytań- kontakt przez messenger.

Tomasz Wiśniewski